logo

Bir Hayalin Peşinden…

Kıymetli Kilisliler; Cuma akşamı Tv 79 kanalında ekranlarınıza gelen “Kilis Gündemi” programına Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara beyefendi konuk olarak katıldı. Abdullah Alpdağ’ın moderatörlüğünü yaptığı programa Kilis Belediyesinin çalışmalarını yakından takip eden biri olarak bende katıldım. Malumunuz bilgi kirliliği konusunda çok başarılı olduğumuz için yetkililer net bir açıklama yapmadığı sürece söylentilere itibar ediyoruz. Bu bilgi kirliliğinin sona ermesine yönelik atılacak en mantıklı adım Kilis’in kanalında ekran karşısına geçerek itibar edilmesi gereken bilgileri halka aktarmaktır. Sayın Kara bu konuda gayet rahat bir kişiliğe sahip, ne program öncesi ne program sırasında yönelecek soruları bilmeden programa başlayarak tüm soruları cevaplamaya çalışıyor. Programda bir çok önemli bulduğum husus öne çıktı, sayın başkanın önemli olduğuna inandığım açıklamalarını değerlendirmek istiyorum, böylece izleme fırsatı bulamayanlarda önemi hususlar hakkında bilgi sahibi olabilecektir.

Geçtiğimiz günlerde “Resul Osman Mesire Alanı” ile ilgili bir yazı kaleme aldım. Mesire alanını yapılmaya başlandığı andan itibaren takip etmeye çalışıyorum. Sayın başkanı rahatsız edip çalışmalar hakkında bilgi aldım, Orman İşletme şefimizle irtibat kurup neler yapıldığı sordum, yetmedi sık sık giderek yapılan çalışmaları yerinde gördüm. Ne kadara yapıldı, nasıl yapıldı, niye yapıldı, hangi imkanlar zorlandı yakından takip ettim. Sonuç olarak dedim ki; Mesire alanı ile ilgili bir adam hayal kurmuş ve hayalini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışmış. Yani bir hayalin peşinde koşan bir adam Kilis halkının yıllarca istifade edeceği bir tesisi Kilis’e kazandırmış, bırakın şu siyasi ayrılıkları, çıkın bir gün mesire alanına, hepimizin malı bu, Türk devletinin vatandaşından topladığı helal para var orada. Yani bizim yerimiz, a partisinin b partisinin değil, oraya çıkıp temiz hava alıp dua edin devletimize. Ben orada mutlu çocuklar görüyorum, huzurlu aileler görüyorum, dili dualı beli bükük nineler, eli tesbihli ak sakallı dedeler görüyorum. Allah devletimize zeval vermesin sesleri duyuyorum. Bir adamın hayal etmesi ile başlayıp, devletimizin tüm imkanlarını seferber ettiği bir yer orası, bizim yerimiz, senin yerin, benim yerim, çocuklarımızın ileride en güzel hatıralarını süsleyecek yer orası, sahip çık oraya.

Mesela konaklar mevzusu var. Başkan açıkladı, 8 konağımız var 325 kişi istihdam ediliyor, dedi. Bu konakların sayısı 25 olacak ve toplam istihdam sayısı 1500 kişi olacak, dedi. Ne yapılıyor bu konaklarda? Hanımlar çalışıyor, yemek yapıp ihtiyarlara gidiyorlar, oyuncak yapıp hasta çocuklara gidiyorlar, bere örüp askerlerimize gidiyorlar, yardım kolilerini alıyor fakirlerimizin kapısına gidiyorlar, kişisel bakım setlerini alıp düşkünlerimize gidiyorlar, oturuyor kuran-ı kerim öğreniyor/öğretiyor/okuyor şehitlerimizin ruhlarını şad ediyorlar. Maaşları nereden geliyor? Başkan proje hazırlatıyor, konusunda uzman ekip yazıyor çiziyor. Avrupa’ya gidiliyor, Kilis’te kendi nüfusundan fazla mülteci var sosyal bir yapı oluşturuyoruz bize destek verin deniyor. Avrupa’daki çeşitli fonlardan buraya kaynak geliyor. Bu kaynaktan gelen para hanımlara maaş olarak ödeniyor, esnaftan alışveriş yapılıyor, eski Kilis evleri hayat buluyor, ne oluyor? Kilis kazanıyor. Kilis Belediyesinden buraya para harcanmıyor, yani belediye başka yerlere kullanması gereken parayı oradan alıp konaklara aktarmıyor, o konaklarda tüketilen suyun parası bile Avrupa’dan alınıp belediyenin kasasına veriliyor. Kime zararı var bu konakların? Hayal kuran adamın güçlenmesini istemeyenlere zararı var. Sırf bir adam güçsüz kalsın, siyaseten zor duruma girsin diye karşı neden karşı çıkıyorsun? Git bir gün, çal kapılarını eşinle, gir içeriye, bir çaylarını iç, sor anlatsınlar. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri bu, konuşmuyoruz. İşimize gelmiyor oturup konuşmak, sosyal medyadan sallamak var iken neden ayaklarına gideyim deyip sallıyoruz, doğru mu yapıyoruz? 1500 kişinin istihdam edileceği bir projeye neden destek vermiyoruz?

Devam edelim, şuan Kilis Belediyesinin kaynak bulma amacıyla hazırladığı projeler karşılığında beklenen para 100 Milyon Tl. Japonya’dan para alınıyor, Kuveytten para alınıyor, Avrupa’dan para alınıyor. Allah devletimizden razı olsun kaynak ayrılıyor. Kavşaklar, yeni sebze hali, yeni hayvan pazarı, yeni belediye binası, dereboyu caddesi, yeni yapılacak 14 park, alt yapı hizmetleri için bir yandan kaynak bulunuyor, kaynak bulunanlar ihaleye tek tek çıkıyor, ihalesi tamamlananların imar süreci başlıyor. Eskiden belediye ile ilgili devamlı olarak şu neden yapılmadı, burası ne zaman yapılacak, şurası nasıl yapılacak eleştirileri gelirdi. Şimdi, kimse çıkıp şu proje yapılamaz diyemiyor, oluşan algı şu, Av. Hasan Kara yaparım derse yapar. Peki ne eleştiriliyor? Şu neden yapıldı, şurası kimle yapıldı, burası nasıl yapıldı. Programda başkana sordum, iller bankasından ve Ankara’dan gelen diğer kaynaklarla rutin belediye başkanı görevinizi yapabilirdiniz. Alt yapı, asfalt, su temizlik vs. diğer işlerle ilgili kimse size gelip bir şey diyemezdi. Neden mesire alanı yapmadınız diyemezdik, çünkü aklımıza gelmezdi. Neden eski Kilis evleri hanımlar için restore edilmiyor diyemezdik, çünkü aklımıza gelmezdi. Kilis’i seviyorum, bu memlekete karşı görevlerim olduğuna inanıyorum, dedi. Risk almasaydınız keşke dedim, risk yoksa kazançta olmaz, risk almalı, emek vermeliyim ki bir şeyler olsun, dedi. Bugün başkanın eleştirildiği bir çok konu aslında yapmadığı değil yaptığı şeylerden kaynaklanıyor, bu memleket için kurduğu hayallerden kaynaklanıyor, yetkisi dahilinde olmayan şeylerden kaynaklanıyor. Kilis Belediyesi rutin hizmetleri ile ilgili eleştirecek şey bulamayıp sosyal belediyecilik kavramı üzerinden yıpratma hayalleri kuranlardan kaynaklanıyor.

Hayal etmek dedik, bir hayalle başlayan şeyler bugün Kilis’in çehresine nakış gibi işleniyor. Toplumumuzun yaşantısını pozitif olarak etkileyen bir çok unsur hayatımıza dahil oluyor. Büyük şehirlere gittiğimiz zaman imrenerek baktığımız şeyler gözlerimizin önünde şekil buluyor. Zaman zaman hata yapılabiliyor, geç kalınabiliyor, eksiklikler olabiliyor, yetkililer zaman içerisinde daha fazla deneyim kazanıp bunları telafi ediyor. Bu şehir hepimizin evi, bizi bir arada tutan şey bu beton binalar değil. Bizi bir arada tutan şey birbirimize yakın olmanın verdiği mutluluk. Şehrimizi, caddemizi, sokağımızı seviyoruz, bu şehrin samimi, sıcak, inançlı, onurlu insanlarını seviyoruz, bizi bir arada sevgi tutuyor. Birbirimize sevgimiz biterse taş bloklar bizi birbirimize bağlayamaz, o nedenle sevgi inşa edelim, sevelim birbirimizi, konuşalım, anlayalım, anlamaya çalışalım.

Yazının bu kısmında çok sık yapmadığım bir şeyi yapıp “ben” diye başlayan cümleler kuracağım.

2010 yılında sevgili dostum Adem Canözer ile birlikte Kilis için özgür basın sloganı ile gazetekilis.com isimli internet sitesini kurarak 7 yıldır sizlere hizmet veriyoruz. İlk yıllarında Adem kardeşime sadece web site için teknik anlamda destek sağlamış olsam da füzelerin şehre yağması ile birlikte aktif olarak diğer konularda da yardımcı olmaya başladım. 2 yıla yakın bir zamanda yüzlerce yazı yazdım. Genelde siyaset, İslam, tarih veya ekonomik anlamda yazılar kaleme aldığım için her defasında bir kesimin tepkisini çektim. Kilis katmeri, Kilis kültürü, Kilis Yemekleri, Kilis türküleri vs. gibi konularda yazılar kaleme alarak suya sabuna dokunmasam kim ne diyebilirdi?  7 yıldır yaptığım bu meslekte sayısız hakarete ve tehdide maruz kaldım. Doğru olduğuna inandığım ve yazdığım hiç bir şey için pişman değilim. Kim “Haşim Özyurt” bu işten şöyle bir gelir elde etmiş derse ispat etmekle mükelleftir ve iddiasını kanıtladığı an bu şehri terk etmeye hazırım. Tam aksine yıllardır web site giderlerini cebimizden karşılamaktayız, reklam dahi almıyoruz, halkın hakkını savunduğumuz için adımıza açılan yargı giderlerini çocuklarımızın rızkından kesip ödüyoruz, özet olarak diyebilirim ki; ben basın işinden şimdiye kadar tek bir kuruş dahi kazanmadım, kazanma beklentisi içerisinde olmadım. Tahsilim devlet memuru olmak için uygun değil, sabit maaşla özel sektörde amcama ait bir iş yerinde çalışıyorum, şirketim yok, şirketi olan akrabam yok, belediyede çalışan kimsem yok, iş ihtiyacı olan yakınım yok, “Özyurt” soy isimli bir tek iş başvurusu dahi yok. Allah’a hamd olsun, çalışıyor çocuklarıma bakıyorum. Yani bana iftira atacaksanız bir sebep bulun, şunun için yapıyor diyeceğiniz bir zemin olsun, yoksa yapmayın, Allah’tan korkun.

Ben çalışkan bir belediye başkanımız olduğuna inanıyorum, Avrupa’dan moda tasarımcıları getirip çizimler yaptırıp o çizimlere göre bayanlara takı ve çanta yaptırıp Avrupa’ya satmayı hayal ediyor, Almanya’da tanıştığı bir iş adamının ne kadar dolmalık kuru yaparsanız alırım demesine karşılık Kilis’te tarım hayatını canlandırıp hanımlara kuru dolmalıklar yaptırıp bunları dünyayı satmayı hayal ediyor, Kilis gerebiçini kahve zincirlerine satıp tüm dünyada kahvelerin yanında Kilis gerebiçi yensin hayalleri kuruyor. Bu adam kurduğu hayalleri gerçekleştirdiğini defalarca ispat etmiş. Ben bu hayallerin peşinden giden ve hayalleri gerçekleştirmeye yakın olan her ismi desteklerim. Benim partim yok, benim partim Türk devletidir, benim sevgim Türk milletine ve bu garip ümmetedir. Sabah 07:30’da kalktım, 19:00’da evindeydim, 21:00’da televizyon programındaydım, saat şuan 02:30 ve bu yazıyı yazıyorum. Yazma kardeşim mecbur musun? bırak bu işleri kör cahil bir adamsın zaten diyenlere de haklısınız diyorum. Fakat inandığım şeyler için çaba gösteriyor ve belki bir güzel şeyin yapılmasına vesile olurum umudu taşıyorum. Bu umut kaybolduğu gün hiç bir beklenti içerisinde olmadan  aileme ve kitaplarıma tüm vaktimi vermeye hazırım.

Ne diyelim? Vakit geç, hadi son bir hayal kuralım.

Birbirimizi anladığımız, birbirimizi sevdiğimiz, bir olup bu güzide şehir ve onun masum insanları için el ele verdiğimiz günleri hayal edelim, olur mu? Bizler görüş ayrılıklarımız olsa bile birbirimize görünmez zincirlerle bağlıyız, olur be Kilis! Biz istersek olur…

Kalın sağlıcakla..

A. Haşim Özyurt

hasimozyurt@gmail.com

Share
16940 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Bir Hayalin Peşinden…” için 1 yorum

  1. Özlem Arslan : diyor ki:

    Haşim bey bu yazdığınız yazıdan dolayı sizi kutluyorum.Belediye baskanımızın Kilis için yaptığı hizmetlere karşı üç maymunu oynayan, uzanamadıkları ete mındar der hesabı bu emek ve hizmetlere sırf eleştirmek icin elestirdikleri bir durum söz konusuyken sizin bu gercçkleri yapilan emeği görmeniz çok güzel .Hersey kilis icin teşekkür ederiz