logo

Bu Köyde İşsiz Yok

Kilis’in Musabeyli ilçesine bağlı Hasanceli köyünde 8 biber fabrikası faaliyet gösteriyor.

Türkiye’nin biber üretimi açısından 2’inci sırada bulunurken, köyde 8 biber fabrikası var.

Köyde herkes biber işinde çalışıyor. Organik olarak üretilen biberler çeşitli işlemden geçirildikten sonra acı ve tatlı biber salçası ile pul biber üretiliyor. Fabrika sahibi Ali Bozkurt, “biber üretimi yapıyoruz. Organik olarak ürettiğimiz biberlerin bir kısmını salça yaparken bir kısmı ile de salça üretimi yapıyoruz.400 haneli köyümüzde tüm ailelerin tek geçim kaynağı biberdir,” dedi.
Çevre illere biber ve salça gönderdiklerini belirten Bozkurt, “Birçok ile pulbiber ve salça satıyoruz. Türkiye’nin her köşesine satış yapıyoruz,” diye konuştu.

Biber üreticisi Hasan Bozkurt ise “Köyümüzün geçim kaynağı biber üzerinedir. Köyün nerdeyse yüzde 95’i biber üreticisi.Köyümüzde imalatı üretimi ve satışı buradan yapılıyor. Türkiye’nin her yerine satış yapıyoruz,” ifadelerini kullandı.

KADINLAR GEÇİMİNİ BİBERDEN SAĞLIYOR
Kadınlar ise köyde, sofraların vazgeçilmez baharatı olan kırmızıbiber temizliği yaparak geçimlerini sağlıyor. Hasanceli köyündeki kırmızıbiber temizleyicisi kadınlar şu günlerde harıl harıl çalışıyor. Kadınlar, biberin kilosunu 40 kuruşa temizlediklerini belirterek, temizleme işinin yine de bir gelir kapısı olduğunu belirtiyor.
Haber:İbrahim Özcan

Share
334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ