logo

Kilis İçin Önerilerim Var

İnsan ne kadar uzakta da olsa doğduğu, büyüdüğü, sokaklarında çelik melloz oynadığı şehri unutamıyor.
İstanbul’da yaşasam da sıksık Kilis’e gelip eş dost ve akraba ziyaretleri yapıyorum. Bu gelişlerimde Kilis’te yapılan güzel şeylerle mutlu oluyorum.
Benim Kilis ile ilgili birçok fikrim var ancak öncelikli olarak Kilis’in kültürünün yaşatılması ve insanlara duyurulması gerekiyor. Kilisli olan insanların ve daha önemlisi Kilisli olmayan insanların Kilis’e gelmesi için bazı şeyler yapılmalı.
Türkiye’nin en eski mevlevihanelerinden biri Kilis’te ve maalesef sadece mescit olarak kullanılıyor. Oysa Konya’da olduğu gibi diyanete ya da belediyeye bağlı olan görevliler burada her akşam mevlevi ayini yapsalar ne kadar güzel olur. Düşünsenize 2-3 mevlevi dönüyor ve 2-3 kişi de onlara müzik ve ses ile eşlik ediyor. Bunun tanıtımı yapılsa ve insanlar canları isteyince gidip bu ayini izlese fena mı olur? Hem mevlevihane canlanmış olur hem de insanlarımız için gidip ruhlarını dinlendirebilecekleri bir yer olmuş olur. Ayrıca Kilis’in tam ortasında böyle bir etkinliğin olması Kilis’i ziyarete gelen misafirlerimizin ilgisini çekmez mi?
Bir de Kilis’in hamamları konusu var.
Kilis’te hem tarihi değer olarak hem de şehir içinde olması nedeniyle ilgi çekebilecek iki hamam var Paşa hamamı ve Toğlu hamamı.
Bu iki hamamdan biri bayanlara diğeri de erkeklere tahsis edilse. Haftaiçi akşamları ve haftasonu tüm gün hizmet verilse nasıl olur? Ancak bu iki hamamında işletmeciliğini belediye ya da valilik yapmalı amaç kar etmek değil hamam kültürünün yaşatılması olmalı.
Özellikle akşamları hamamda hafif bir tonda canlı olarak Kilis türküleri çalınsa ve insanlar eğlendirilse nasıl olur? Akşamları fazla sosyal aktivitenin olmadığı Kilis’te insanlar hamama gidip hem yıkansa hem de müzik dinlese ve hatta orada insanlara köfte ikramı yapılsa nasıl olur?
Bir zamanlar düğünlerini bile hamam da yapan Kilisliler tekrar hamam ile barışsa fena mı olur?
Kilis dışında yaşayanlar Kilis’e geldiklerinde ya bu Kilis’in hamamları meşhurmuş hadi bizi de götürün deseler ve gittiklerinde eğlenseler ve bunu tatil sonrası gittikleri yerlerde anlatsalar bundan iyi bir Kilis reklamı olur mu?
Ekonomik olarak Kilis zor günler geçiriyor bunu hepimiz biliyoruz aslında sadece Kilis değil tüm Türkiye aynı zorlukları yaşıyor. Bu konuda bizim elimizden gelen birşey maalesef yok ama en azından şehrimizin sosyal ve kültürel hayatının canlanması için birşeyler yapabiliriz. Bu konuda da en önemli görev Kilis Valiliği ve Kilis Belediyesine düşüyor.
Asıl yüzlü insanların sayısının azalması için yapılması gereken çok şey var ama bunlar şimdilik benim aklıma gelenler. İnşallah yetkililer bu yazımı okur ve daha önemlisi ciddiye alıp yapılabilirliğini tartışır.
Saygılar…

Etiketler: » » »
Share
15151 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ