logo

20 Ağustos 2017

Kilis’in 50 Yıllık İçme Suyu Karşılanacak

DSİ Genel MüdürlüğÜ Kilis’e yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “ 1071 GÖLET ” projesi kapsamında Kilis ilimizde nasibini almaktadır.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu; Çalışmaları hızla devam eden ve tamamlandığımda Kilisi ilinin gelecek 50 yıllık içmesuyu problemini ortadan kaldıracak Kilis Yukarı Afrin Barajı İnşaatında gövde dolgusuna başlandığını belirterek, İçmesuyu maksatlı Yukarı Afrin Barajı Karaafrin deresi üzerinde inşa edilmekte olup barajın gövdesi ‘’Kil Çekirdek Kum-Çakıl Dolgu’’ tipinde yapılmaktadır. ’dedi.
Genel Müdür Acu; Temelden yüksekliği 60 metre olacak baraj 18,9 Milyon m3/yıl içme suyu kapasitesine sahip Barajın 2017 yılı sonuna kadar 2.94 hm³ gövde dolgusunun % 50’sinin tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.
DSİ Genel Müdür Acu;
‘’Son olarak Projenin bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.
Haber:İbrahim Özcan

Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ