logo

Kilis’te Külek İmalatı

Türkiye’de bağcılıkta önemli bir yere sahip olan Kilis’te, üzümden yapılan pekmez külekte ayrı bir lezzete bürünüyor.
Kilis’te uzun yıllardır külek imalatı yapan Hikmet Fedakar gazetemize yaptığı açıklamada,”Külekçilik mesleğini 30 yıldır yapıyorum. Kilis’te üzümden yapılan pekmezler yine yöremize ait olan ve külek adı verilen ve tamamen el emeği olan tahta ambalajlarda satışa sunuluyor. Küleğin özelliği pekmezin tadını koruyor ve çam ağacından imal edildiği için pekmeze çam kokusunu katıyor. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir ambalaj olduğu için külek kullanılıyor,” dedi.

Külek üretim aşamalarından bahseden Mehmet Geloğlu,”Külek işlemi öncelikle kesme işlemiyle başlar. Daha sonra eğilme işlemine geçilir. Ardından kıdeleme ve çemberleme işlemi yapılır. Bu işlemin ardından çizme işlemine geçilir. Hızarla çevirme işlemi yapılır ve kapak montajlama işlemi gerçekleştirilir. En sonunda da kapağın yüzü silinir. Toplan 5-6 aşamadan geçer ve küleği kullanıma hazır hale getiririz. Bir külek yapımı yaklaşık 10 dakikada tamamlanır. Külek yapımı doğal olduğu için çok rağbet gösteriliyor. Pekmez, plastiklere konulduğu zaman ekşime yapar. Fakat pekmez küleklere konulduğunda koruması olduğu için ekşime yapmaz. Güneşin ısısından korur. Ahşaptan yapıldığı için üretimi tamamen doğaldır. Küleğin taban kısmı çam ağacından yapıldığı için çam kokusu verir,” şeklinde konuştu.
Yapılan küleklerin Kilis’teki pekmezcilerin yanında Tokat ve İç Anadolu Bölgesine gönderdiğini söyleyen Geloğlu, “Tokat’taki bir çok pekmez üreten fabrikalara küleklerimizi gönderiyoruz. Sağlıklı olduğundan ve pekmezin tadını koruduğundan dolayı küleğe çok fazla rağbet olduğunu belirtti.

İşyerimizde günde ortalama 300 adet külek imal ediyoruz diyen Geloğlu son olarak silme işleminden geçen külekler en son olarak çuvallara düzülerek pekmez imalatı yapan işletmelere doğru yol alıyor,”dedi. Haber: İbrahim Özcan

Share
274 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ