logo

01 Kasım 2017

Kuru Üzümün Pekmeze Yolculuğu

Kilis’te kış aylarında kuru üzümden yapılan katı külek pekmezi havaların soğumasıyla yapılmaya başlandı.
40 yıldır pekmezcilik yapan İsmail Duduoğlu pekmezin yapım aşamalarını anlattı.
Duduoğlu, “İl olarak kurutulan üzümleri alıp önce eziyoruz. Ezilen üzüm soğuk havada donduktan sonra kalıplara alınır. Kalıplara alınan kuru üzüm daha sonra ince ince kıyılarak üzümü ıslanma sürecine bırakırız. Tağar denilen kaplarda ıslatılarak 8 saat bekletilir ve şerbeti alınır. Şerbeti alınan üzümler daha sonra kazanlara koyulur. 180 derece fırında 3 saat kaynatılır. Kaynayan şire yoğunlaşmaya başlar. Pekmez kıvamını yakalayınca kazandan alınır ve külek dediğimiz kaplara konulur ve tüketilmeye hazır hale getirilmiş olur,” dedi. Pekmezlerin doğudan batıya birçok bölgeye sattıklarını ifade eden Duduoğlu, üzüm rekoltesinin düşük olduğunu söyledi. Kilis’te üzüm para etmediğinden dolayı artık kurutulmadığını ifade eden pekmez ustası üzümü İzmir’den aldıklarını belirtti.
Duduoğlu, bir pekmez döneminde ortalama 50 ton pekmez ürettiklerini, pekmezin kilogramının toptan 7 TL’ye sattıklarını sözlerine ekledi.
Pekmezin külekte raf ömrünün uzun olduğunu dile getiren Duduoğlu, “Üretim tarihinden itibaren serin yerde bekletilen pekmezin külekte yaklaşık 5 yıl kaldığını ve bozulmadığını söyledi. Haber:İbrahim Özcan

Share
173 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ