logo

28 Haziran 2013

Reşit Polat, Gazete Kilis’e Konuştu

resit-polat-roportajGeçtiğimiz günlerde sizlere Kilis siyasetine yön verenlerle röportajlar yapacağımızı duyurmuştuk. İşte bu röportajlar serisinin ilk konuğu İktidar partisinin Kilis’teki en etkili ismi, AK Parti Kilis İl Başkanı Ecz. Reşit Polat. Adem Canözer’in İstanbul’da hazırladığı soruları Alper Sedat Güçlü sordu Reşit Polat cevapladı. İşte uzun süre konuşulacak o röportaj;

Öncelikle kısaca kendinizden bahseder misiniz? Reşit Polat Kimdir?

(Gülerek) İlk soru güzel ama bundan sonrası nasıl gelir bilemem . Ben 1975 doğumluyum, eczacıyım, şu anda AK Parti Kilis İl Başkanlığı görevini yapıyorum, evliyim ve 2 çocuğum var. İlkokulu Kemaliye ilkokulunda bitirdim ardından Atatürk Ortaokulu ve Kilis Lisesi’ni bitirdim. Ve daha sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde okudum. 2000’de mezun oldum ve o yıldan bu yana Kilis’te eczacıyım.

Sayın Polat Politikaya girişiniz ne zaman ve nasıl oldu?

Politikaya girişim 2009 yerel seçimlerinde oldu, 2009 seçimlerinde belediye meclis üyesi olarak politikaya girdim, 2 yıl burada görev aldım. 2011 yılında o zamanki il başkanımız Ahmet Salih Dal’ın milletvekilliği için aday adayı olması ve ardından milletvekili seçilmesi üzerine Genel Merkez tarafından il başkanı olarak atandım ve o göreve devam ediyorum

Sayın Polat, Sizce Kilis’in en büyük sorunu nedir?

Kilis’in en büyük sorunu susuzluk ve işsizlikti. Ama Ak Parti, belediyeyi aldığı günden itibaren bu konuda müthiş bir gayret gösterdi. En son içme suyu yenileme çalışmaları başladı ve o da 7-8 ay sonra bitecek. O zaman, susuzluk zaten yoktu seve barajı sayesinde inşallah skadalı sistemi devreye soktuktan sonra ve Afrin Barajı ile bu sorun tarihe karışacak

İşsizlik konusuna gelirsek, Kilis sınır bölgesi, gençlerimiz cep harçlıklarını çıkarmak için gümrüğe gidiyordu. Suriye’deki savaştan dolayı bu kapı kapandı ancak biz boş durmadık gerek İş-Kur vasıtasıyla gerekse memleketimizde kurulmuş olan konteyner kentlere yaklaşık 2 bin 500 kişiyi istihdam ettik. Kilis şuanda işsizlik oranı olarak Türkiye’nin en düşük ilidir, yaklaşık 5,1’dir. Biz bu konuları hallettik Allah’a şükürler olsun.

 

Kilis’teki Suriyeliler Şehrin içinde geziyor. Sizce bu bir tehlike mi?

Kilis’teki Suriyeliler ne için şehir içindeler? Olaya buradan başlamak lazım. Bu insanlar Esad’ın, zalimin zulmünden kaçıyorlar. Ve Türkiye Cumhuriyeti’ne sığındılar ve bizde geçmişten aldığımız ruh ile Müslüman kimliğimizle bu insanlara sahip çıktık. Şu anda hem konteyner kentte hem de şehir içinde yaşayan Suriyeliler var ve bizim Kilis insanımız bu insanlara sahip çıktı, evlerini açtı ekmeklerini böldü. Ve şehirde bir sorun yok halkımız bu insanlara sahip çıktıkça da bir sorun olmayacaktır.

resit-polat-roportaj-2Peki, Suriyeliler ne zaman gidecek?

Az önce bu sorununda cevabını vermiş oldum, şu anda bir iç savaş var ve bu insanlar bizlere sığınmışlar savaş bitene kadar bunlar bize emanet, savaş bitene kadar misafir edeceğiz. Allah’a şükür onlarda bize sorun yaratmıyorlar.

Son zamanlarda konuşulan bir iddia var, “Suriye’den gelenler Türk Vatandaşı olacak ve seçimlerde oy kullanacak” Bu doğru mu?

Bu yanlış bir kanıdır. Biliyorsunuz Türkiye Cumhuriyeti bu insanları mülteci statüsünde kabul etmedi, kabul ediş statüsü sığınmacı. Eğer mülteci olarak kabul edilselerdi bir süre sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilirlerdi ancak sığınmacı oldukları için vatandaş olamazlar ve doğal olarakta oy kullanamazlar.

Suriyelilerin Kilis’e olumsuz etkileri var, bunların başında hastane konusu geliyor. Kilisliler hastaneden artık memnun değiller, kendilerinden çok Suriyelilerle ilgilenildiğini düşünüyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hastanemiz 190 yatak kapasiteli ve ancak Kilis’e yetiyor. Suriyelilerin gelmesinden dolayı bir yoğunluk oluştu. Suriye’deki iç savaştan bombardıman nedeniyle girişler oluyor eli kolu, kopmuş yaralılar geliyor ve bunlar bir gelmeye 70-80 kişi geliyor ve bu bizim için bir sıkıntı oluşturuyor. Poliklinik olarak sıkıntımız yok şuanda Başhekimlikten, Genel Sekreterlikten bilgi aldım Bin 700 olan poliklinik sayımızdan 80’i Suriyelilere ait. Ama savaştan gelenler olunca hastanede sıkıntı oluyor. Hedefimiz hastanenin kapasitesini genişletmek. 110 yatak kapasiteli ek yapacağız ve bununda 60’a yakını yoğun bakım ünitesi olacak, bunlarda çözülünce bir sıkıntı kalmayacak

Ne zaman çözülecek

Şuan ihale aşamasında tahminen 5-6 aya kadar biter ve bu sorun çözülmüş olur.

Kilis Ak Parti kurulduğu günden buyana yapılan tüm seçimlerde ve referandumda size büyük bir destek verdi ancak vatandaşlarımızın bir kısmı Kilis’in bu desteğin karşılığını alamadığını düşünüyor. Tüm milletvekilleri ve belediye başkanı Ak Parti’de olan Kilis, sizce yeterince hizmet aldı mı?

Kilis bunun karşılığını aldı. Sağ olsun Kilis halkı 2002 genel seçimlerinden itibaren AK Parti’ye büyük destek verdi ve her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde oy aldık. Zaten hizmet edilmese bu kadar destek alamazdı halk desteğini çekerdi.

Burada tüm hizmetleri sayamam ama birazını anlatayım. Yapılan yapılacak bitmiş olan büyük projelerden bahsedeyim. Bizim Gaziantep yolumuz gidiş geliş bir yoldu iki araba aynı anda zor geçerdi çok insanımızı kazalarda kaybettik, oysa şimdi duble yol oldu ve kazalar ciddi oranda azaldı. Şimdide sıcak asfalt olacak ihalesi çıkıyor ve iki yıla bitecek.

 

Biz belediyeyi almazdan önce birçok sorunu vardı. En büyük sorun içme suyuydu. Şimdi içme suyu sistemini oluşturduk, katı atık depolama tesisini yaptık, eskiden kesmelikten gelen kötü koku ve haşaratlar artık kalmadı, çöplerimiz düzenli olarak depolanıyor. Yaklaşık 1 aya kadar da atık su arıtma tesisini bitireceğiz. İçeri bahçelerde kanalizasyon suyu ile sulama yapılıyordu, biz içme suyu dağıtım şebekesi oluşturacağız ve bu sayede 10 bin dönüm tarım alanını sulayacağız. Hastanemiz, otogarımız, itfaiye binamız…

Kilis için yakın zamanda yeni projeler var mı?

Büyük bir proje olarak Afrın çayının üzerine Kilis’in önümüzdeki 200 yıllık su sorununu çözecek bir baraj projemiz var halkımıza bunun müjdesini veriyoruz. Halkımızın desteğinin yanında serzenişleri de oluyor, şu yapılmadı, bu yapılmadı diye ama ben bunu şuna bağlıyorum; AK Parti iktidarında yerel yönetimleri zamanında vatandaşlarımızın yaşam standartları yükseldi eskiden 4-5 km’lik bir duble yol yapılır ve çok büyük bir iş gibi onunda reklamı yapılırdı şimdi 60 km duble yol yapıyorsunuz ama halk normal karşılıyor. Yani standart yükseldi ve bu standartı daha da aşmamız lazım.

 

Söğütlüdere Kilislilerin çok sevdiği bir mesire yeri ancak son yıllarda çok kötü durumda bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Söğütlüderenin ihalesi tamamlandı, 3 metrelik bir su dolgu alanı vardı orası kapatılıyor 80 cm bir yükseklik kalacak oraya da süs havuzları yapılacak ve havuzun sürekli temiz kalması sağlanacak çevre düzenlemesi yapılacak ve 5-6 aya kadar hazır hale gelecek.

Ak Parti İl başkanı olarak görevleriniz neler? Sadece parti içi görevleriniz mi var yoksa Kilis ile ilgili konularda Belediye Başkanları ve Milletvekillerini yönlendiriyor musunuz?

 

İl başkanı olarak benim görevim Başbakanın hem eli, hem sesi, hem yüzü olmak. Buradaki koca bir teşkilatın sorumluluğu verildi, yaklaşık 270 arkadaşımız görev yapıyor ve bu arkadaşlarımızı yönlendirme ve motive işini yapıyoruz. Tabi bu arada halkımızın bütün sorunlarını dinliyoruz onlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bazen bizim için çok kolay olan bir şey vatandaş için çok zor oluyor bunları dinliyoruz ve hakkaniyet duygusu içerisinde çözmeye çalışıyoruz.

Kilis’te Belediye Başkanı Abdi Bulut hakkında pek çok yorum yapılıyor başarılı bulan da var başarısız bulanda. Sizce Başkan Bulut başarılı mı?

Tabiki başarılı, Sayın Belediye Başkanımız yaklaşık 9 yıldır görevde Kilis için çok önemli işlere imza attı cesaretli bir insan. Bizim yıllardır hayalimiz olan doğalgaz şebekesinin 3 ay önce Kilis’e kavuşturmamızda çok büyük rolü var gerçekten bu işleri bir günlük düşünmemek lazım.

Siz sormadan ben bahsedeyim yol diyeceksiniz.

Yol yapmak zor bir iş değildir biz istesek 3-4 ayda Kilis’in tüm yollarını en kaliteli şekilde bitiririz. Buna hem maddi olarakta imkânımız var. Ancak biz teşkilat olarak belediye olarak Kilis’in daha önemli sorunlarını halledelim dedik, katı atık, temiz su arıtma tesisi, içme suyu… 40 senedir değişmemiş olan içme suyu hattı. Doğalgaz hattımız içme suyu hattımız döşeniyor bunlar olmadan yolu yapmamız sağlıklı olmaz. İnşallah 4 -5 aya kadar su tesisatları hallolacak, abone bağlantıları hallolacak ve ondan sonra Kilis’in yolları kaldırımları yapılacak. Mesela arasa çarşısında yenileme ihalesini yaptık kaldırım ihalesini yaptık ve 1 aya kadar asfalt ihalesini yapacağız. Şuan Kilislilere biraz eziyetimiz var kusura bakmasınlar biliyoruz zor ama zahmet olmadan hizmet olmuyor. İnşallah yolları ve kaldırımları ile çok güzel bir Kilis olacak yakın zamanda. Bu aslında bir risktir seçim yaklaşırken bir belediye bu işlerle uğraşıyorsa gerçekten bir cesaret işidir ancak bu yapılmadan Kilis’e gerçek manada hizmet edilmiş olmaz.

Yerel seçimler yaklaşıyor, partinizde aday belirleme süreci ne zaman başlayacak?

Her partinin bir takvimi vardır Sayın Başbakanımız en son genişletilmiş il başkanları toplantısında yerel seçimlerin startını verdi. Ancak Genel Merkez’den adaylar için bir takvim gelmedi. Ama tahminim Ramazan Bayramı’ndan sonra bu konuda hareketlenme yaşanır.

Peki, sizin şahsi olarak siyasi hedeflerimiz neler?

Bizim siyasi hedefimiz var. Şuan il başkanıyım ve bu sorumluluk yükleyen bir görev, elimden geldiğince bunu yapmaya çalışıyorum. Ama ilerde ne olacağını kimse bilemez biz haktan hayırlısı diyoruz.

Belediye başkanlığı seçimi geliyor, siz aday mısınız?

Haktan hayırlısı…

Kilisli gençlere neleri tavsiye edersiniz? Siz genç bir politikacı olarak AK Parti ya da başka bir partide gençlerin görev almasına nasıl bakarsınız?

Tabiki isterim gençlerimiz çok akıllı ve çok zeki gençler artık çok önemli yerlerde görev alıyorlar. Biz buradan sesleniyoruz siyaset bir insanın vitrininde kesinlikle olmalıdır. A partisi B partisi olsun önemli değil, tabi bana sorarsanız bizim yanımızda olsunlar, ancak gençlerimiz politikaya girsinler. Ben tüm gençlerimizi davet ediyorum gelsinler konuşalım birbirimizi dinleyelim istişare edelim. Bizim başarımızın en büyük nedeni budur istişare etmemizdir, biz istişare üzerine kurulmuş bir partiyiz

resit-polat-ak-parti-kilis-gazete

İl Başkanı, Milletvekilleri, Belediye Başkanlarımız, Meclis Üyelerimiz ve vatandaşlarımızla bir araya gelip istişare ederiz ortak karar verir ve bunu takip ederiz. Ben gençleri bekliyorum, aktif bir gençlik kollarımız var, üniversitede ve mahallelerde yapılanmalarımız var. Bu insanları bir şekilde siyasetin içine katıp ülkemizin geleceğinde karar verme aşamasında olmalarını isteriz.

Peki, Kilis gençliği ile ne gibi çalışmalarınız var?

Kilisli gençlerimiz ile ilgili biz Ak Parti olarak mahalle ve köylerde görev yapan arkadaşlarımızı buraya davet edip toplantı yapıyoruz. Onlara elimizden geldiğince bilgi vermeye ülkemizin ve şehrimizin durumunu anlatmaya çalışıyoruz. Seminerlerimiz oluyor, onlara vizyon vermeye çalışıyoruz, şehir dışı kamplarına gönderiyoruz. Üniversitede “Ak Gençlik” diye bir birimizi var, burada toplantılar seminerler geceler düzenleniyor. Kendi alanında uzmanlaşmış büyüklerimizi çağırıp onlara konferans verdiriyoruz. Ak Gençlik adı altında şölenler düzenliyoruz.

Adem Canözer’e sorularımızı hazırlayan vatandaşlarımızdan gelen yönlendirmeler etkili oldu, içtenlikle cevap verdiniz, teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ediyorum halkımıza bu güzel sorular için. Halkımız siyaseti çok iyi biliyor bu güzel sorulara elimizden geldiğincecevap vermeye çalıştık.

Ayrıca size de yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Hep birlikte Kilis’i daha nasıl güzelleştirebiliriz nasıl geliştirebiliriz bunun için mücadele vereceğiz. Tüm Kilisli hemşehrilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Röportaj: Alper Sedat Güçlü

Düzenleyen: Adem Canözer

Etiketler: » » » » » »
Share
7773 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Reşit Polat, Gazete Kilis’e Konuştu” için 15 Yorum

 1. Tebrikler başkanYolun açık olsun

 2. Vatandaş : diyor ki:

  Reşit bey kilis belediye başkanlığına yakışır. belki partilisi diye eleştirmiyor ama abdi bulutun yerinde başka biri olsa kilis şimdiye paris olurdu. Birde bu suriyelileri biz istemiyoruz kimse bize sormadı istiyormusunuz diye. 2 seçim akpye oy verdim abdi bulut aday olursa vallahide billahide bu sefer vermem. reşit bey aday olsun şehrimize yakışır.

 3. Kemal Kurt : diyor ki:

  Kilisten böyle genc ve ne dediğini bilen politikacilarin cıkması cok guzel. Ben İsvicredeyim ve Kilise yillardir gitmiyorum ama buradan takip ettigim kadariyla hep geri gidiyormus. Umarim bu delikanli sehre birşeyler verir. Başarilar.

 4. Erhan Türk : diyor ki:

  Ben Reşit beyi başarısız buluyorum kim ne derse desin abdi bulut bu memleketi mahvetti ve kendiside bu adama toz kondurmuyor. Madem akpartinin Kilisteki başı kendi o zaman şehrin bu rezilliğininde sorumlusu odur

 5. Büşra : diyor ki:

  Benim babam ilaçlarını bu eczaneden alıyor. Reşit Bey lütfen ara sokakları gezin ve şehrin halini görün.Siz belediye başkanı olduğunuzda bu sorunları çözün.

 6. hasan : diyor ki:

  ak partiye zamanında oy vermiştim ama şuan çok pişmanım KİLİSİ resmen mahvettiler,yollar berbat durumda,işsizlik hat safhada,öyle işkurun açtığı 2-3 aylık kurslarla işsizlik bitmez

 7. mustafa : diyor ki:

  Ben oyumu başkanımız için Ak partiye veriyorum genel seçimlerde yine Ak partiye veririm ama Abdi bulut aday olursa yemin ettim belediye seçimlerinde oy vermem. Reşit bey bildiğimiz biri en iyisi kendi aday olsun.

 8. BEŞYÜZ EVLER : diyor ki:

  soruyorum 1 hastane kavsagında beşyüz evler kavşagı şıhmansır kavsagı vs buralarda yıllardır trafık kazası oluyor alt geçit yapılsa olmazmıydı yollar asvalt olacaksa neden kilit tası yapılıyor hastaneye göz doktoruna gitmekten usandık 2 parklar vadandaşınmı şahsınmı büfe çay bahçesi olur parta yalnız parka belediye bank atar vatandaş oturur ihiyacı olursa çay vs ister örnek antep üniversitesi karşısındaki kavşakk ama malesef bizim kiliste parklar parsellenmiş adam belediye bankının önüne masa atmış vadandaş banka oturamıyor masaya oturmak zorunda oturdumu bişe içmek zorunda son örnek beşyüz evler parkı vatandaşın oturacagı bank yok havuz kime hizmet ediyor lambalar kime o kadar masa var dışarda vatandaş belediyenin bankı yok oturacakkkkk ayrıca bu parkı kim çıştırıyor kimlere verilmişşş cevap bekliyoruzzzzzzzz

  • Onur Kilis : diyor ki:

   Dernek adına açılmış bir parkdır bank konusunda haklısınız ama birde olumlu düşünürseniz o park yapılmadan önce parkın içinden kızımız karımız geçmeye korkardı şimdi rahat rahat geçiyorlar vede halkımız memnun lütfen bu kadar muhalefet olmayın illa bankdamı oturacaksın
   bir masada otur bir bardak çay iç 50 kuruş Derneğe faydanız olur dernek oldugu için büyük olasılıkla paranın bir kısmı hayır kurumuna gidiyordur bir kısmıda işletme sahibine gidiyordur

 9. Onur Kilis : diyor ki:

  Tebrikler Alper güzel bir söyleşi olmuş
  Kilis için çalışıyorsunuz sizi her yerde görüyoruz Kilis adına belkide Kilisi tanıtma adına çok ugraşıyorsunuz bunun farkındayım

 10. yorumsuzz : diyor ki:

  gazete kilis in yetkilileri neden yazdıgım yorumu ayınlayamadınız. haberci dediğin tarafsız olur. yazdıklarımda kötü bir şey yokhakaret yok halkın sesini dile getirdim. dogruları söledim. yoksa sizdemi akp nin yandaşı oldunuz.

  • editor : diyor ki:

   Sevgili hemşehrimiz, Yorumlarımda küfür yok hakaret yok diyorsunuz ama iki yorumunuz var ve ikisi de hakaret ve çeşitli iddialarla dolu. Bu iddialar ispat gerektirir aksi halde iftira olarak nitelendirilir. Yayın prensiplerimiz bu hakaret ve iftira içeren yorumlarınızı yayımlamak için müsait değil. Eğer hakaret ve iftira içermeyen yorumlarınız olursa seve seve onaylarız. Saygılar

 11. Arkadaşlar gözünüzü artık açın bunlar şunu yaptık bunu yaptık diye beyin yıkıyorlar yol hakındaki röportajda yolları yapmak için sermayemiz paramız var ama biz diğer işleri daha öne aldık onlar daha önemli diyip geçiştiriyorlar bir belediye önce çevreyi yolları düzenleyip ondan sonra atık su işi vs onları yapmalı siz kilis gaziantep iline girdiğiniz zaman ilk gözünüze çarpan şey şudur gaziantepin çevre bakımı yolları belediye çalışması kimse gaziantepin doğalgaz hattını söylemez tartışmaz ama bizim kiliste bir yolu eşiyorlar 2 hafta kapatmayı canları istemiyor niye belediye aktif değil çünkü belediye başkanı abdi bulut bey hergün bir yerde adını personele yemek diye koyduğu bazı yerlerde gününü yemek yiyerek geçirmektedir bu belediye ak parti üzerinden devam ettiği sürece biz kilis halkı bu çöplükte yaşamaya razıyız……

 12. Arif : diyor ki:

  Arkadaşlar biraz uyanın artık.Ha mehmet ali,ha ali mehmet reşit polatla abdi bulutun ne farkı olabilir?

  Reşit bey bu işler yapılırken nerdeydi?
  Aynı güruhun mensubu değil mi?
  Aynı ekibin bir parçası değil mi?
  Daha önce yönetim ve yönetici tecrübesi var mı?
  Hayatları boyunca hangi projeyi yönetmişler?
  Eczacılıkla belediyeciliğin ne alakası var?
  Doktordan,eczacıdan,avukattan nasibinizi daha almadınız mı?
  ???????vs.vs

  Mesleğe değil kişilerin şu ana kadar yaptıkları işlere bakın bu adamlar kim belediyecilik kim?
  Herkes bildiği işi yapsın bildiği işte ilerlesinler.
  Umit ediyorum tarih tekerrür etmez.

  Artık kilisi kilise yakışır şekilde görmek istiyoruz.
  Bunun için aday olacak arkadaşın daha önceki tecrübelerine,birikimine,ekibine,vizyonuna ve misyonuna bakın.
  Sadece bunu yaparsak gerisi gelir.

  Saygılar

 13. İsim * : diyor ki:

  Yapılan söyleşi ve bu söyleşiye yazılan yorumları okudum.Gördüm ki Kilis’te halen Kilisi’in sorunlarına karşı azda olsa duyarlı vatandaşımız var.Öncelikle kendilerini tebrik ediyorum.
  Öncelikle net olarak şunu ifade deyim ki;Kili belediyesi iktidar partisinin bir belediyesi olarak iki dönemdir iktidarı elinde bulundurmasına rağmen yapılan çalışmalar ve verilen hizmetler göz önüne alındığında ve diğer belediyelerle kıyaslandığında sınıfta kalmış başarısız bir belediyedir.Başarısızlığın bana göre sebepleri;

  1-Vatandaş yıllardır hizmet alamamakta ve belki bu dönem hizmet alırız ümidi ve beklentisiyle yine iktidar partisine oy vermeye devam etmektedir.
  2-Belediye yönetimini ele geçiren kişi yada gruplar seçime kadar yatıp seçim arefesinde iktidara talip olduklarında yeniden seçilip seçilmeme durumunu değerlendirip seçilmeye yönelik ışık görürlerse halkın damağına bir parmak bal çalmak için işe koyulup başladığı işi üstün körü yapmakta.
  3-Yönetime seçilen kişilerin belediyecilik konusunda deneyimsiz oluşu,sorunlardan bihaber olması, belli bir vizyonunun olmayışı,ayrı bir sorun
  4-Belediyecilik işi organizasyon ve ekip işidir.Yöneticilerin organize olup ekiplerini oluşturamamaları başka bir sorun
  5-Has-bel kader başlamış işlerin denetimsiz oluşu ihale alan firmaların ekmeğine yağ sürmekte
  6. vs…

  Yine seçimler yaklaştı ve belediye seçimlere kadar bitmesi mümkün olmayan projelerle işe koyuldu.Kilis Kilis olalı bu kadar rezilliği bir arada yaşamamıştı.Ekrem Çetin Mahallesinde Temmuz ayının başında asfalt çalışması başladı.Yapılan asfalt çalışmaları doğalgaz,su çalışmalarını yapan yüklenici firmanın hiç denetlenmemesi yüzünden yeniden sökülmeye başladı.Vatandaşın eline 10 yılı aşkın bir süre sonunda bir asfalt geçti.Ömrü 2 hafta sürmedi.Yetkililere sorarsanız yama yapılacak.Neden yama!Neden bir iş bir defa yapılmıyor.Çalışmalar neticesinde ortaya çıkan enkaz boş arsalara atılıyor.Belediye yüklenici firmaya bu işin bedelini ödemedi mi?Neden bu enkazlar belediye sınırları dışına çıkarılmıyor.Neden mi?Denetim yok.