logo

29 Eylül 2017

Saldırılar Suriye’de sağlık krizine yol açtı

Uluslararası insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, son 10 gündür Suriye’nin İdlib veHama illerindeki yoğun hava saldırılarının sağlık hizmetlerini aksattığını ve krize yol açtığını duyurdu.

MSF’den yapılan yazılı açıklamada, örgütün desteklediği Hama Şam Merkez Hastanesinin 26 Eylül Salı günü hava saldırısına uğradığı ve hizmet dışı kaldığı belirtildi.

19 Eylül’de İdlib’de üç hastanenin vurulduğu hatırlatılan açıklamada, İdlib’in güneyindeki Cisr eş-Şuğur bölgesinde iki büyük hastanenin saldırı ihtimali nedeniyle boşaltıldığı, bu durumun diğer sağlık tesislerinde aşırı yığılmaya neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İdlib ve Hama’da MSF tarafından desteklenen 6 hastane ve sağlık merkezine 20-27 Eylül’de toplam 241 yaralı getirilirken, 61 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca hastaların bombalanma korkusu nedeniyle hastanelerden uzak durduğuna da dikkat çekilirken, yaralıların yarısından fazlasının (129 kişi) kadın ve 15 yaş altı çocuklardan oluştuğu vurgulandı.

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ