logo

Sanat Coşkusu


Metin Mercimek
metinme@gazetekilis.net

Sevgili dostlar,
Yaşam kalitemizi yücelten sanat, etkinlikler eşliğinde yapılırsa, hayatımıza renk katar ve bizlere de güç verir. COŞKUSU

“SANATSIZ KALAN BİR MİLLETİN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

Sanatı tarif ederken ve onu yorumlarken belki de yaşam kalitemizin ne olduğunu ortaya koymuş olacağız. O nedenle sanat, düşünen bir varlık olan biz insanlara özgü duygularımızın, düşüncelerimizin çeşitli araç ve gereçlerle dışa vurmamız ve anlatmamızdır. Hayatımıza güzellikler katan sanat, yaşamımızın her kesiminde bizlere güç ve zevk vermekte ve ayrıca yaşam kalitemizi de yüceltmektedir.

İşte İstanbul’da sanata yeteri kadar değer veren topluluklardan biri de, Kadıköy Gönüllü Evleri’dir. Şimdi Gönüllü Evleri’nin sanat coşkularını tek tek görelim.

Moda Gönüllüleri Türk Halk Müziği Korosu, seslendirdiği türkülerle katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. Moda Gönüllüleri Başkanı bir konuşma yaparak,” tüm korist ve saz arkadaşlarımızın büyük emekleriyle hazırlanan bu güzel akşamı onurlandıran tüm misafirlere sonsuz teşekkür ederim” dedi.

Kriton Curi Parkı Gönüllü Evi de, Eğitim Kültür Komitesi ile Müzik Komitesi’nin ortaklaşa proğlamladığı Aşık Veysel’i anma ve Çanakkale Zaferi’ni kutlama etkinlklerini gerçekleştirdi. Bir taraftan Türk Halk Müziği sanatçısı ile koristlerin türküleri seslendirilirken, diğer taraftan da Çanakkale Savaşı hakkında bilgiler verildi.

Kriton Curi Parkı Gönüllü Evi’nde, daha sonra Aşık Veysel’in yaşam öyküsü anlatıldı. Bu arada bir saz sanatçısı, Aşık Veysel’in eserlerini sazı ile seslendirdi. Türkü ve şiirlerle akıp giden proğram, hep bir ağızdan okunan İzmir Marşı ile son buldu.

İstanbul Okan Üniversitesi Türk Sanat Müziği Konservatuarı Öğretim Görevlileri Müdür- Doçent Çetin Körükçü ve değerli öğrencileri sahne aldılar. Bu proğramı ise Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllüleri’nin ev sahipliği çerçevesinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Doçent Çetin Körükçü ve yetenekli genç öprenciler, Türk Sanat Müziği’nin çok sevilen eserlerini hem çaldılar hem de söylediler. İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuar öğrencileri, yapmış oldukları başarıları bir kez daha duyurmak için, hocaları Çetin Körükçü ile birlikte gecenin final şarkısını birlikte seslendirdiler.

Caddebostan Gönüllü Evi, Bağdat Musiki Topluluğu’nu Caddebostan Kültür Merkezi’nde konuk etti. Bağdat Musiki Topluluğu Şefinin hazırladığı “Müzik be Aşk’a Dair Konser”de, vatan ve sevgiliye duyulan aşk anlatıldı. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan sevgi ve hikayeler eşliğinde ve de müzikle birlikte katılımcılara güzel bir sunum yapıldı.

Ayrıca Caddebostan Gönüllü Evi yönetimi, “Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı ve Çanakkale Zaferi” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide, Mehmet Akif Ersoy’un akılcı ve bilme inanan bir insan olduğunu, amacının ise milletini kurtarmak olduğu ifade edildi ve ayrıca Çanakkale Zaferi ile ilgili etkinlik ile günün önemini anlatan türküler söylendi.

Her türlü sanat etkinliklerini bizlere duyuran ve yaşamımızın her kesiminde bizlere güç ve zevk veren hem de yaşam kalitemizi yücelten Kadıköy Gönüllü Evleri’ni candan kutluyor ve de bu başarılarının devamını diliyorum.

Hoşca kalın..

Tesekkurler,

Share
1103 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülmeye Dahi Hakkımız Yok

  11 Kasım 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kıymetli Kilisliler, son bir kaç yıldır sizlere elimden geldiği kadar serhat şehrimiz ile ilgili şeyler yazma gayreti içerisindeyim. Belki vicdanlarda bir ışık yakar, belki bir işe yarar gayreti ile sürdürdüğüm bu işi 1 ayı aşkın bir süredir yapmamakta/yapamamaktayım. Bunda hem babamın sağlık sorunlarına göstermiş olduğum ilgiden dolayı azalan vaktim, hemde artık bu şehir için söylenmesi gereken şeylerin söylenip yazılması gerekenlerin yazıldığına olan inancım etken olmaktadır. Zihninizi önemli olduğuna inanmadığım şeylerle doldurma endişem ise...
 • Çalışmadan Başaramayız

  08 Ekim 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Çok uzaklara gitmeden yakın tarihte başımıza gelen bir kaç hadiseyi hatırlayalım. 15 Temmuz ihaneti sonrası örgüt liderinin ABD himayesinde olması ve bizim hala ABD'yi müttefik olarak görmemiz, Kuzey Irak'ta yıllardır kurulmaması için büyük çabalar gösterip ağır bedeller ödediğimiz bir Kürt devletinin tanımıyor olsak ta  kurulması, Suriye'de çoğu kararı tek başımıza alamayarak Afrin başta olmak üzere bir çok bölgeye darbe vuramamış olmamız ve an itibariyle ABD'nin Türk devletine 3 ncü sınıf devlet muamelesi yaparak vizeler ile ilgili tarihi bir...
 • Mağrur ve Mağdur Kilis

  07 Ekim 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Aziz ve Muhterem Kilisliler; şehrimizin hali hazırda en büyük sorunu bildiğiniz gibi işsizliktir. Her gün sosyal medya hesaplarımıza gelen onlarca mesaj bize gösteriyor ki, halkımızın büyük bir çoğunluğu ivedi olarak iş aramakta ve bir çok yuva bu sorun yüzünden temelinden sarsılmaktadır. Şimdiye kadar bu sorunu çözmeye yönelik atılan adımlar günü kurtarmanın ilerisine gidememiş, Kilis'in mağdur fakat mağrur insanları bu sorunla çaresiz bir şekilde baş başa kalmıştır. Maalesef üzülerek görmekteyiz ki, şehrimizin istihdam sıkıntısını çözmek için...
 • En Gürültülü Şehir Ödülü Alabiliriz

  26 Eylül 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kıymetli Kilisliler; Sokak düğünleri, düğün konvoyları, sıkılan silahlar ve motorunun egzozu ile oynayarak yüksek ses çıkmasını sağlayan ruh hastaları yüzünden işitme sağlığımız ve huzurumuz tehlike altında. Neredeyse İnönü stadyumunda çarşı grubunun çıkardığı desibelde bir gürültü kirliliğine maruz kaldığımız bir yaz mevsimini yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Sırf bu gürültüye maruz kalmamak için mis gibi Kilis havasından mahrum kalıp aman pencereler kapalı olsun diye evine klima taktıran Kilisliler var. Yıllardır alışkanlık haline geldi, ya...