logo

31 Mart 2012

Şehzade Cihangir’in Hayatı

Şehzâde Cihangir, babası Kânûnî’nin onüç çocuğundan sekizinci oğludur. Hürrem’den doğmuştur,  dünyâya kambur gelmiş bu çocuktur.  Öte yandan… Bedenî kusurundan dolayı, aynı anneden olan kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır. Onu seven kardeş ise, annesinin can düşmanı Mâh-ı Devrân Sultanın oğlu Mustafa’dır. Tabiatıyla o da Mustafa’yı çok sevmiştir. Hem o derecede sevmiştir ki, ağabeyinin bizzat şâhit olduğu îdâmı onun da ölüm sebebi olacaktır.
Cihangir 1531’de İstanbul’da doğmuştur. Kendisi hattat (yazı ustası) olup, ayrıca “Zarîfî’ mahlâsını kullanan bir şâirdir de. Belki beden kusurunu dikkate alarak saltanat hırsından uzak durmuştur. Nitekim, kendisine teklif edilen Amasya sancak beyliğini de kabûl etmemiştir. Yirmiki yaşında öldüğü târihe kadar babası yanından hiç ayrılmamıştır.
Ağabeyi Şehzâde Mustafa’nın boğdurulduğu sırada, o da babasının çadırında olduğundan, olayı en yakından yaşamıştır. Bu, onun rûhunda öylesine bir hasar bırakmıştır ki, îdam sonrası düştüğü büyük travmanın sonucuna daha fazla dayanamayıp, babasıyla Halep’e vardıklarında (28.08.1553) Ora’da melânkoliden ölmüştür.
Kânûnî, adına İstanbul Şehzâde Câmiini yaptırdığı  Bugün İstanbul-Beyoğlu’ndaki Cihangir mahâllesi, bu adını işte bu tâlihsiz evlâttan almış bulunmaktadır. Babası bu yeri onun adına kurdurmuş olup, aynı yere, câmi, imâret, tekke ve türbe yaptırmıştır.

Etiketler: » » » » » » »
Share
15898 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Şehzade Cihangir’in Hayatı” için 18 Yorum

 1. sima : diyor ki:

  Şehzade Mustafa’nın hataları nelerdir?

  • berkan : diyor ki:

   Hürreme cok ugrastırması Dogu seferi sırasında Mihramahın kocası paşa iran şahını ayarlıyor ve İran sahı teslimiyet icin hünkar imzası istiyor Yeniçerilerde mustafayı cok seviyor siz atın sehzadem bir sey olmaz diyorlar mustafa imza atıyor kanuni yerinde gözü oldugunu sanıp idam ettiriyor

 2. Sevgi : diyor ki:

  Bence yazık olmuş Annesi hürrem gibi şeytan bir kdından melek gibi nasıl doğmuş. Keşke o padişah olsaymış

 3. Büşra : diyor ki:

  Keşke hürrem sultanı en başta öldürselermiş. Mustafa padişah olurdu.

 4. Hakan : diyor ki:

  Bence hürrem haklı kadına etmediklerini bırakmadılar. ama mustafada çok iyiymiş

 5. Roni : diyor ki:

  Osmanlı devtei türk devleti değilmiş baksanıza hepsinin annesi yabancı. Müslüman olabilirler ama asla türk devleti değillermiş. Ayrıca sarayda türkleri aşağılarlarmış. Padişah birini beğenmezse onu küçümsemek için bu heralda türk dermiş

 6. Ahmet Kılınç : diyor ki:

  Sen kimsin Osmanlıya laf atıyorsun haddini bil. Osmanlı öz be öz TÜRKtür. Dedelerimizle gurur duyuyoruz

 7. şükran : diyor ki:

  hadinizi aşın sız o dönemlerde yaşıyormuydunuz fazla konuşmayın?

 8. azad : diyor ki:

  hadi be ordan hürrrem melek gibi bir kadın susun

 9. MEHMET : diyor ki:

  SIMDI ARKADASLAR BEN OSMANLI TARIHIYLE KAFAYI BOZMUS BIRIYIM HERSEYINI KARISTIRDIM AMA OZELLIKLE TARIHDE EN COK TANINAN 46 YIL SALTANAT SUREN KANUNI SULTAN SULEYMAN HAN IN HAYATINI ARASTIRMAYI OSMANLIYI ARISTIRMAK OLARAK GORDUM VE ONUN DONEMINI COK FAZLA ARASTIRDIM SIMDI HERKEZ FARKLI FARKLI YORUMLAR YAPAR ANCAK BANA GORE ESAS OLAN SUDUR KANUNI BABASINDAN ONA KALAN HARIKA BIR ORDU VE BIR CUMHURIYET BIRAKMISTIR LAKIN KANUNI BABASININ 8 YILDA YAPTIGINI 46 YILDA YAPAMAMISTIR KENDISI OSMANLIYI HAREMDEN VE HURREM DEN IBARET GORMUSTUR HURREM SULTANIN ETKISI ALTINDA TARIHE YON VERMISTIR ORNEGIN PARGALI IBRAHIM PASA NIN OLUMU HAKKINDA FARKLI YORULAR VARDIR AMA ESAS OLAN SUDUR PARGALI MEZARINI KENDISI KAZMISTIR ANCAK HURREM SULTAN ISE UZERINE TOPRAK ATMISTIR VE IPINI O CEKMISTIR SEHZADE MUSTAFA ISE OSMANLININ BELKIDE DUNYAYA SAHIP OLMASINI SAGLIYCAK TEK SEHZADE DIR CUNKU HERSEYIYLE OSMANLININ EN ZEKI PADISAHI EN CESUR PADISAHI OLAN DEDESI YAVUZ SULTAN SELIM HAN HAZRETLERINE HERSEYIYLE BENZIYORDUR BU YUZDEN ASKERIYE VE HALK DEYIMI YERINDEYSE MUSTAFA YA TAPIYORDUR BUNU BILEN HURREM SULTAN VE HIRVAT CAKAL I SEREFSIZ RUSTEM PASA TURLU AYAK OYUNLARI ILE OSMANLI TARIHINE KIYMISTIR KONUNUN ESASI ISE BU TOPRAKLARA BIR KOLE OLARAK GELEN HURREM SULTANIN ETKISI ALTINDA KALAN DUNYA HUKUMDARI MUHTESEM SULEYMAN UCKURUNUN KURBANI ETMISTIR BU SANLI ORDUYU VE HALKINI SIMDI SORUYORUM SIZE HURREM SULTAN BI MELEK MI YOKSA MELEK YUZLU BI SEYTAN MI????SUNUDA DIP NOT OLARAK DUSMEK ISTERIM AYDINLANMAK ICIN O DONEM SULEYMAN SEHZADE VE MANISA SARAYINDA EVLADI SEHZADE MAHMUT U KUCUK YASTA KAYBETTIKTEN SONRA EVLADI YOKTUR O DONEM SAHINCIBASI OLAN KIRMA PARGALI IBRAHIM BIR GECE RUYASINDA HZ.MUHAMMED (S.A.V)EFENDIMIZI RUYASINDA GORMUSTUR RUYASINDA SULEYMANA ILET ONA MEVLAM BIR ERKEK EVLAT VERICEK O ISE BUNLA BIZI SEREFLENDIRSIN DER BUNU UYANINCA SEHZADE SULEYMANA ILETIR VE BIR KAC HAFTA SONRA GULBAHAR HATUN YANI MAHIDEVRAN SULTAN HAMILE KALIR VE 9 AY SONUNDA SEHZADE DUNYAYA GELIR VE SULEYMAN ONUN ADI MUSTAFA OLACAK DER PEYGAMBERIMIZI ONURLNDIRALIM DIYE SIMDI BUNU DUSUNUN MUJDELENEN BI COCUGU HELEKI BU COCUK MUSLUMANLIGI EN IYI SEKILDE TEMSIL EDEBILECEK BIRI BUNU BI RUS DOLU OLAN SAPIK SEHZADE SELIM E DEGISTIREN BIR PADISAH VE SULTAN HATA YAPMAMISMIDIR MUSLAMANLIK VE BU HALKI YAKMAMISMIDIR BUNU DOGRU GOREN INSANLAR VE UYGULAYAN INSANLAR BUNUN HESABINI NASIL VERICEKLER???

 10. ekrem naci : diyor ki:

  510 yıl önce nin yorumu yapılırmı.akıllı olun geleçeğinizi tasarlayın.onlar hakkın rahmetine kavuştular.Allah istemese ağaçtan bir yaprak bile düşmez.Takdir böyleymiş.düzen böyle kurulmuş kabül edinizve Allahı anın.

 11. Mustafa : diyor ki:

  Dinimizde taht icin kendi evladini öldürmek varmi ? Bu nasil kanun nasil adalet anlayamadim, uckruruguna sahip cikamayan bir padisah hem kendini hemde koca imparatorlugu bitiridi, yaziklar olsun. Sehzade Mustafa ve annesinin ruhu sad olsun mekanlari cennet olur insallah. Hürrem ve sultan süleymani Allaha havale ediyorum.

 12. kanunı sultan süleyman babasından en zengin osmanlı hazınesını devir
  alıyor ve 46 sene sonra öldüğünde hazine tamamen yanliş kararları yüzünden bomboş.hatta hiç para olmadığı için selim tahta geçtığinde askerlere adet olduğu üzere para dağıtamıyor isyan çıkmasın diye ablası mihribah sultan ona 50000 altın borç veriyor.Onda para tabii bol hürrem ve kocası rüstem paşa hazineyı talan ettiler her işi rüşvetle yaptıkları için ervetleri inanılmaz boyutta.bütün bunlar sultan süleymanın gözü önünde oluyor ve kendisi hiçbirşey yapmıyor veya yapamıyor o kadar hürremın avucunun icinda.ayrıca hiçbir yerde pek değinlmiyen bır nokta da kanuni pargalı ibrahim paşayı öldürdükten sonra onun kendi kızkardeşinden olma ikisi kız bır tanesi oğlan üç çocugunu da boğduruyor aynı şekilde şehzade mustafayı öldürttükten sonra da onun 7 yaşındaki oğlu mehmeti ve aynı şekılde şehzade beyazıtla birlikte onun 4 tane oğlunu da en küçüğü 3 yaşında boğdutturuyor.bu mu büyük atamız bu mu halıfe ve müslüman MÜSLÜMANLIKTA NEREDE ÇOCUK KATLİ VAR