logo

10 Ağustos 2017

Suriye’de 170 bin yabancı savaşçı bulunuyor

Suriyeli akademisyen Doç. Dr. İbrahim Salkini, Suriye savaşı boyunca en az 170 bin yabancının ülkelerinde savaştığını, farklı yapılar altında da olsa Suriye’ye gönderilen ithal savaşçıların Suriye halkının iradesini cezalandırmaktan başka misyon taşımadığını söyledi.

DEAŞ’A 80 BİN MİLİTAN GELDİ

2013-2016 aralığında DEAŞ saflarına katılan ve Tunus, Libya, Suudi Arabistan, Almanya, Fransa ve Kafkasya bölgelerinden gelen savaşçı sayısı 80 bini aştı. Örgütün savaşçı kadrosu yüzde 85-90 oranında ithal militanlardan oluştu. 2016 yılı ortalarında başlayan erimeye rağmen DEAŞ içerisinde halen 20 binden fazla yabancı militan savaşıyor.

İRAN DESTEKLİ GRUPLAR İKİNCİ SIRADA

Suriyeli muhalif birliklerin 2012 yılında Şam’da Esed Sarayı’na dayandığı günlerde ilk militan sevkiyatını başlatan İran 2013 yılı Mayıs ayında binlerce kişilik Şii militanı konvoylar halinde Suriye’ye yolladı.

Afgan, Iraklı, İranlı, Bahreynli ve Lübnanlı Şii milisler tükenme noktasına gelen Esed Ordusu’nun ayakta kalmasını sağladı.

Hizbullah, Kudüs Ordusu, Asaeb Ehlül Hak ve Fatımiyyun Tugayları gibi 35’ten fazla milis grubu muhaliflere karşı tüm cephelerde savaştı.

Share
283 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ