logo

Tarım ve Hayvancılık Konusu


A.Haşim Özyurt
ahmet.hasim.ozyurt@gmail.com

Bildiğiniz gibi Kilis’in etrafı tamamen tarım arazileri ile çevrili. Her ne kadar zeytin ağaçlarını sökerek yerine bina dikme alışkanlığımız olsa da tarım için elverişli verimli topraklara sahibiz. Türkiye genelinde olduğu gibi çiftçilik konusunda başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Tarım her ne kadar hakim olduğum bir konu olmasa da, konu ile ilgili bir kıyaslama yapmaya tahmin edebileceğiniz gibi Hollanda ile başlayacak ve neyi yanlış yapıyoruz sorusuna cevap bulmaya çalışacağım.

42 Bin kilometre kare toprağı olan Hollanda artık tarım yapacak yer bulamıyor, bunun üzerine çeşitli fikirler üreterek yüzen çiftlikler üretmeye karar vermişler. Yani tarımsal ihracat rakamı 80.7 milyar Euro olan Hollanda, toprağı az olduğu için yüzen seralar oluşturarak ihracatını arttırmayı hedefliyor.  Hollanda, süs bitkileri ve sebze ihracatında dünya lideri, et ihracatında dünya dördüncüsü, süt ve süt ürünlerinde dünya üçüncüsü, sıvı ve katı yağ ihracatında ise dünya dördüncüsü.Biz? Biz samanı bile ithal ediyoruz, et fiyatlarında lideriz, ama tarım ülkesiyiz. Mantık kurallarına aykırı olan bu durumu sadece destekleme ödemeleri ile çözmeye çalışıyoruz. Yıllardır sürdürdüğümüz bu politikanın faydasını gördük mü? görmedik.

Hollanda devleti süper bir sistem kurmuş, bilim ile tarımı buluşturmuş ve verimi arttırmışlar. Toprağım var istediğimi ekerim diye bir şey yok. Devlet size seçenekler sunuyor, sunulan seçeneklerin dışında bir şey ekemezsin. Oturmuş bir sistemleri var, işin Üniversitesini kurmuş dünyaya tarım işini öğretiyorlar. Bizim ise tek övüneceğimiz şey verimli topraklarımız, fakat kendi tüketeceğimiz miktarı bile üretemeyip ithal ediyoruz. Kırsal kesimlerde öne çıkan en büyük sorun göç, insanlar topraktan para kazanamayarak şehirlere göç ediyor. Sonuç? Sonuç, toprağını yok pahasına satarak eline geçen para ile şehre yerleşmiş ve parası bitince işsizler ordusuna katılarak yitip gitmiş hayatlar.

Bu işi artık sistemli bir şekilde yapmak zorundayız. Çiftçi geçen yıl soğan para etti onu ekeceğim diyerek tüm topraklara bir yıl önce para kazandıran mahsulü kafasına göre ekmemeli, bu aşamada devlet çiftçiye yön göstermeli ve online olarak ekilen sebze ve meyve rakamlarını kayıt altına alarak bir denge sağlamalı. Yani ihtiyaç fazlası ürünlerin ekilmesine kısıtlama getirilip, ihtiyaç olan türe göre çiftçi kardeşlerimiz yönlendirilmeli. Hasat zamanı gelmeden Türkiye’de o yıl hangi üründen ne kadar miktarda ürün alınabileceği aşağı yukarı online sistemde görülüp ona göre gereken adımlar atılmalı.

Hayvancılık ise başka bir sorunumuz. Doğrudan tarım ile bağlantılı, et fiyatlarında ki bu astronomik durumu canlı hayvan ithal ederek çözmek bırakın sorunu çözmeyi, günü dahi kurtarır durumda değil. Çözüm planlı tarım ile yem fiyatlarını düşürmekten geçmektedir.

Tarım ve Hayvancılık maalesef hükümetin yıllardır yoluna koyamadığı sorunların başında yer almaktadır. Çiftçiye destekleme paraları ödeyerek bu sorunun aşılamayacağı aşikardır. Çözüm için gereken adımların atılması ise en büyük beklentimizdir.

Kalın sağlıcakla..

A. Haşim Özyurt

hasimozyurt@gmail.com

Share
13279 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAMAZAN BAYRAMI

  19 Haziran 2017 Nejat Taşkın

  Elbette dini bayramlarımız çok güzeldir.Bugünlerde idrak edeceğimiz Ramazan Bayramıda öyledir.Ramazan dolayısı ile Ramazan ayının son günleri içinde bulunan Kadir Gecesini de idrak edeceğimiz için Müslüman aleminin bu büyük bayramını çok daha mutlu ve huzurlu geçirelim elbette. Elbette bayramlar güzeldir derken esi bayramların saygı ve sevgisini çok arıyoruz diyerek hatırlatmak istiyorum.Bu maksatla Ramazan Bayramının o eski görüntülerini birlikte yaşamak için heyecanla birbirimize sarılarak sevinmeliyiz. Aramızdan ayrılanları mezarlıkta ...
 • Tarım ve Hayvancılık Konusu

  19 Haziran 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Bildiğiniz gibi Kilis'in etrafı tamamen tarım arazileri ile çevrili. Her ne kadar zeytin ağaçlarını sökerek yerine bina dikme alışkanlığımız olsa da tarım için elverişli verimli topraklara sahibiz. Türkiye genelinde olduğu gibi çiftçilik konusunda başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Tarım her ne kadar hakim olduğum bir konu olmasa da, konu ile ilgili bir kıyaslama yapmaya tahmin edebileceğiniz gibi Hollanda ile başlayacak ve neyi yanlış yapıyoruz sorusuna cevap bulmaya çalışacağım. 42 Bin kilometre kare toprağı olan Hollanda artık tarım yapaca...
 • Hasan Mısırlıgil’den İftar Yemeği

  18 Haziran 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Cumartesi akşamı tüm Kilis halkının davet edilerek geniş bir katılımla düzenlenen Şeyh Muhammed Bedevi türbesinde bir iftar yemeği düzenleyen MHP il başkanı Hasan Mısırlıgil; Ramazan ayı birlik ve beraberlik duygularımızı pekiştiren mukaddes bir aydır. Kilis, sahabe maneviyatı ile ramazan ayını ayrı bir huzurla yaşamaktadır. Düzenlemiş olduğumuz iftar yemeğine katılan tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ediyor, yaklaşan Kadir gecenizi şimdiden tebrik ediyorum, dedi.  ...
 • Yeteneklerimizin Farkına Varmalıyız

  17 Haziran 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Allah'ın lütfü ile serin geçen Ramazan ayında bazı istenmeyen olaylar yaşanmış olsa da genel olarak Ramazan ayının şehrimize huzur ve bereket getirdiğini görebiliriz. İnsanların daha hassas olduğu oruç ibadeti nefsimizi terbiye etme ve Allah'a olan kulluk görevimizi yerine getirmekte mihenk taşlarından biridir. Tabii bu ibadet sadece bedensel olarak değil, ruhsal olarak'da bizleri yormakta ve toplumu ilgilendiren bazı hadiselere karşı daha fevri davranmamıza yol açabilmektedir. Herkes güzel bir hayat yaşamak istiyor, çocukları iyi bir eğitim...