logo

Tarım ve Hayvancılık Konusu


A.Haşim Özyurt
ahmet.hasim.ozyurt@gmail.com

Bildiğiniz gibi Kilis’in etrafı tamamen tarım arazileri ile çevrili. Her ne kadar zeytin ağaçlarını sökerek yerine bina dikme alışkanlığımız olsa da tarım için elverişli verimli topraklara sahibiz. Türkiye genelinde olduğu gibi çiftçilik konusunda başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Tarım her ne kadar hakim olduğum bir konu olmasa da, konu ile ilgili bir kıyaslama yapmaya tahmin edebileceğiniz gibi Hollanda ile başlayacak ve neyi yanlış yapıyoruz sorusuna cevap bulmaya çalışacağım.

42 Bin kilometre kare toprağı olan Hollanda artık tarım yapacak yer bulamıyor, bunun üzerine çeşitli fikirler üreterek yüzen çiftlikler üretmeye karar vermişler. Yani tarımsal ihracat rakamı 80.7 milyar Euro olan Hollanda, toprağı az olduğu için yüzen seralar oluşturarak ihracatını arttırmayı hedefliyor.  Hollanda, süs bitkileri ve sebze ihracatında dünya lideri, et ihracatında dünya dördüncüsü, süt ve süt ürünlerinde dünya üçüncüsü, sıvı ve katı yağ ihracatında ise dünya dördüncüsü.Biz? Biz samanı bile ithal ediyoruz, et fiyatlarında lideriz, ama tarım ülkesiyiz. Mantık kurallarına aykırı olan bu durumu sadece destekleme ödemeleri ile çözmeye çalışıyoruz. Yıllardır sürdürdüğümüz bu politikanın faydasını gördük mü? görmedik.

Hollanda devleti süper bir sistem kurmuş, bilim ile tarımı buluşturmuş ve verimi arttırmışlar. Toprağım var istediğimi ekerim diye bir şey yok. Devlet size seçenekler sunuyor, sunulan seçeneklerin dışında bir şey ekemezsin. Oturmuş bir sistemleri var, işin Üniversitesini kurmuş dünyaya tarım işini öğretiyorlar. Bizim ise tek övüneceğimiz şey verimli topraklarımız, fakat kendi tüketeceğimiz miktarı bile üretemeyip ithal ediyoruz. Kırsal kesimlerde öne çıkan en büyük sorun göç, insanlar topraktan para kazanamayarak şehirlere göç ediyor. Sonuç? Sonuç, toprağını yok pahasına satarak eline geçen para ile şehre yerleşmiş ve parası bitince işsizler ordusuna katılarak yitip gitmiş hayatlar.

Bu işi artık sistemli bir şekilde yapmak zorundayız. Çiftçi geçen yıl soğan para etti onu ekeceğim diyerek tüm topraklara bir yıl önce para kazandıran mahsulü kafasına göre ekmemeli, bu aşamada devlet çiftçiye yön göstermeli ve online olarak ekilen sebze ve meyve rakamlarını kayıt altına alarak bir denge sağlamalı. Yani ihtiyaç fazlası ürünlerin ekilmesine kısıtlama getirilip, ihtiyaç olan türe göre çiftçi kardeşlerimiz yönlendirilmeli. Hasat zamanı gelmeden Türkiye’de o yıl hangi üründen ne kadar miktarda ürün alınabileceği aşağı yukarı online sistemde görülüp ona göre gereken adımlar atılmalı.

Hayvancılık ise başka bir sorunumuz. Doğrudan tarım ile bağlantılı, et fiyatlarında ki bu astronomik durumu canlı hayvan ithal ederek çözmek bırakın sorunu çözmeyi, günü dahi kurtarır durumda değil. Çözüm planlı tarım ile yem fiyatlarını düşürmekten geçmektedir.

Tarım ve Hayvancılık maalesef hükümetin yıllardır yoluna koyamadığı sorunların başında yer almaktadır. Çiftçiye destekleme paraları ödeyerek bu sorunun aşılamayacağı aşikardır. Çözüm için gereken adımların atılması ise en büyük beklentimizdir.

Kalın sağlıcakla..

A. Haşim Özyurt

hasimozyurt@gmail.com

Share
13322 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Hayalin Peşinden…

  12 Ağustos 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Kilis Haberleri

  Kıymetli Kilisliler; Cuma akşamı Tv 79 kanalında ekranlarınıza gelen "Kilis Gündemi" programına Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara beyefendi konuk olarak katıldı. Abdullah Alpdağ'ın moderatörlüğünü yaptığı programa Kilis Belediyesinin çalışmalarını yakından takip eden biri olarak bende katıldım. Malumunuz bilgi kirliliği konusunda çok başarılı olduğumuz için yetkililer net bir açıklama yapmadığı sürece söylentilere itibar ediyoruz. Bu bilgi kirliliğinin sona ermesine yönelik atılacak en mantıklı adım Kilis'in kanalında ekran karşısına geçere...
 • Kilis Vakfı Erkek Öğrenci Yurdu

  09 Ağustos 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kilis Vakfı Başkanı sayın Yaşar Aktürk'ün öncülüğünde yıllardır Kilisli ailelerin çocuklarını kendi çocukları gibi himaye ederek iyi bir eğitim görmeleri için her türlü imkanı verip, hiç bir karşılık beklemeyen bir yurdumuz var. İstanbul'da faaliyet gösteren erkek öğrenci yurdunda şimdiye kadar yüzlerce Kilisli ailenin evladı eğitim hayatlarını tamamladılar. Bunların arasında milletvekili seçilende var, doktor, avukat olanda var. Yurdun öğrenci kabul ederken aradığı tek bir özellik var "ihtiyaç sahibi bir Kilisli öğrenci olmak" sadece bu vas...
 • Resul Osman Mesire Alanı

  07 Ağustos 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kıymetli Kilisliler; Resul Osman Mesire Alanı henüz tamamlanmamış olmasına rağmen Kilis halkı tarafından büyük ilgi görmüş, yaz ayının sıcak geçmesi ile birlikte biraz serinlemek ve temiz hava almak isteyen Kilisliler adete yeni mesire alanına akın ederek ne kadar önemli ve gereken bir hizmet olduğunu gözler önüne sermiştir. Daha önce 50 dönümlük bir arazisi olan Söğütlüdere'yi mesken tutan halkımız 2.000 dönümlük bir arazi üzerinde takdire şayan bir şekilde hizmete sunulan yeni mesire alanına büyük bir ilgi göstermektedir. Her hafta sonu ak...
 • Kilis Belediyesinden Beklentim..

  28 Temmuz 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Muhterem Kilisliler, dün kaleme almış olduğum bir yazıda sıklıkla üzerinde durduğum bir husus vardı. Yetişen yeni neslin sadece uhrevi bilgiler ile donatılıp modern bilimden yoksun kalmasının sonuçlarının çok ağır olacağı kanaatindeyim. Bir taraftan ahlaki ve manevi konular genç beyinlere aşılanırken diğer taraftan sanat, felsefe, edebiyat ve fen ilimleri konularında yeni neslin geliştirilmesi gerektiğine inanmaktayım. Batı dünyasının gündem konuları ile bizim gündem konularımızı karşılaştırdığımız zaman görüyoruz ki ufku daralmış, hedefi küçül...