logo

Tarım ve Hayvancılık Konusu


A.Haşim Özyurt
ahmet.hasim.ozyurt@gmail.com

Bildiğiniz gibi Kilis’in etrafı tamamen tarım arazileri ile çevrili. Her ne kadar zeytin ağaçlarını sökerek yerine bina dikme alışkanlığımız olsa da tarım için elverişli verimli topraklara sahibiz. Türkiye genelinde olduğu gibi çiftçilik konusunda başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Tarım her ne kadar hakim olduğum bir konu olmasa da, konu ile ilgili bir kıyaslama yapmaya tahmin edebileceğiniz gibi Hollanda ile başlayacak ve neyi yanlış yapıyoruz sorusuna cevap bulmaya çalışacağım.

42 Bin kilometre kare toprağı olan Hollanda artık tarım yapacak yer bulamıyor, bunun üzerine çeşitli fikirler üreterek yüzen çiftlikler üretmeye karar vermişler. Yani tarımsal ihracat rakamı 80.7 milyar Euro olan Hollanda, toprağı az olduğu için yüzen seralar oluşturarak ihracatını arttırmayı hedefliyor.  Hollanda, süs bitkileri ve sebze ihracatında dünya lideri, et ihracatında dünya dördüncüsü, süt ve süt ürünlerinde dünya üçüncüsü, sıvı ve katı yağ ihracatında ise dünya dördüncüsü.Biz? Biz samanı bile ithal ediyoruz, et fiyatlarında lideriz, ama tarım ülkesiyiz. Mantık kurallarına aykırı olan bu durumu sadece destekleme ödemeleri ile çözmeye çalışıyoruz. Yıllardır sürdürdüğümüz bu politikanın faydasını gördük mü? görmedik.

Hollanda devleti süper bir sistem kurmuş, bilim ile tarımı buluşturmuş ve verimi arttırmışlar. Toprağım var istediğimi ekerim diye bir şey yok. Devlet size seçenekler sunuyor, sunulan seçeneklerin dışında bir şey ekemezsin. Oturmuş bir sistemleri var, işin Üniversitesini kurmuş dünyaya tarım işini öğretiyorlar. Bizim ise tek övüneceğimiz şey verimli topraklarımız, fakat kendi tüketeceğimiz miktarı bile üretemeyip ithal ediyoruz. Kırsal kesimlerde öne çıkan en büyük sorun göç, insanlar topraktan para kazanamayarak şehirlere göç ediyor. Sonuç? Sonuç, toprağını yok pahasına satarak eline geçen para ile şehre yerleşmiş ve parası bitince işsizler ordusuna katılarak yitip gitmiş hayatlar.

Bu işi artık sistemli bir şekilde yapmak zorundayız. Çiftçi geçen yıl soğan para etti onu ekeceğim diyerek tüm topraklara bir yıl önce para kazandıran mahsulü kafasına göre ekmemeli, bu aşamada devlet çiftçiye yön göstermeli ve online olarak ekilen sebze ve meyve rakamlarını kayıt altına alarak bir denge sağlamalı. Yani ihtiyaç fazlası ürünlerin ekilmesine kısıtlama getirilip, ihtiyaç olan türe göre çiftçi kardeşlerimiz yönlendirilmeli. Hasat zamanı gelmeden Türkiye’de o yıl hangi üründen ne kadar miktarda ürün alınabileceği aşağı yukarı online sistemde görülüp ona göre gereken adımlar atılmalı.

Hayvancılık ise başka bir sorunumuz. Doğrudan tarım ile bağlantılı, et fiyatlarında ki bu astronomik durumu canlı hayvan ithal ederek çözmek bırakın sorunu çözmeyi, günü dahi kurtarır durumda değil. Çözüm planlı tarım ile yem fiyatlarını düşürmekten geçmektedir.

Tarım ve Hayvancılık maalesef hükümetin yıllardır yoluna koyamadığı sorunların başında yer almaktadır. Çiftçiye destekleme paraları ödeyerek bu sorunun aşılamayacağı aşikardır. Çözüm için gereken adımların atılması ise en büyük beklentimizdir.

Kalın sağlıcakla..

A. Haşim Özyurt

hasimozyurt@gmail.com

Share
13454 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülmeye Dahi Hakkımız Yok

  11 Kasım 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kıymetli Kilisliler, son bir kaç yıldır sizlere elimden geldiği kadar serhat şehrimiz ile ilgili şeyler yazma gayreti içerisindeyim. Belki vicdanlarda bir ışık yakar, belki bir işe yarar gayreti ile sürdürdüğüm bu işi 1 ayı aşkın bir süredir yapmamakta/yapamamaktayım. Bunda hem babamın sağlık sorunlarına göstermiş olduğum ilgiden dolayı azalan vaktim, hemde artık bu şehir için söylenmesi gereken şeylerin söylenip yazılması gerekenlerin yazıldığına olan inancım etken olmaktadır. Zihninizi önemli olduğuna inanmadığım şeylerle doldurma endişem ise...
 • Çalışmadan Başaramayız

  08 Ekim 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Çok uzaklara gitmeden yakın tarihte başımıza gelen bir kaç hadiseyi hatırlayalım. 15 Temmuz ihaneti sonrası örgüt liderinin ABD himayesinde olması ve bizim hala ABD'yi müttefik olarak görmemiz, Kuzey Irak'ta yıllardır kurulmaması için büyük çabalar gösterip ağır bedeller ödediğimiz bir Kürt devletinin tanımıyor olsak ta  kurulması, Suriye'de çoğu kararı tek başımıza alamayarak Afrin başta olmak üzere bir çok bölgeye darbe vuramamış olmamız ve an itibariyle ABD'nin Türk devletine 3 ncü sınıf devlet muamelesi yaparak vizeler ile ilgili tarihi bir...
 • Mağrur ve Mağdur Kilis

  07 Ekim 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Aziz ve Muhterem Kilisliler; şehrimizin hali hazırda en büyük sorunu bildiğiniz gibi işsizliktir. Her gün sosyal medya hesaplarımıza gelen onlarca mesaj bize gösteriyor ki, halkımızın büyük bir çoğunluğu ivedi olarak iş aramakta ve bir çok yuva bu sorun yüzünden temelinden sarsılmaktadır. Şimdiye kadar bu sorunu çözmeye yönelik atılan adımlar günü kurtarmanın ilerisine gidememiş, Kilis'in mağdur fakat mağrur insanları bu sorunla çaresiz bir şekilde baş başa kalmıştır. Maalesef üzülerek görmekteyiz ki, şehrimizin istihdam sıkıntısını çözmek için...
 • En Gürültülü Şehir Ödülü Alabiliriz

  26 Eylül 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kıymetli Kilisliler; Sokak düğünleri, düğün konvoyları, sıkılan silahlar ve motorunun egzozu ile oynayarak yüksek ses çıkmasını sağlayan ruh hastaları yüzünden işitme sağlığımız ve huzurumuz tehlike altında. Neredeyse İnönü stadyumunda çarşı grubunun çıkardığı desibelde bir gürültü kirliliğine maruz kaldığımız bir yaz mevsimini yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Sırf bu gürültüye maruz kalmamak için mis gibi Kilis havasından mahrum kalıp aman pencereler kapalı olsun diye evine klima taktıran Kilisliler var. Yıllardır alışkanlık haline geldi, ya...