logo

Vertigo

Tıp dünyasında baş dönmesi genel olarak “Vertigo” diye adlandırılır. Vertigonun belirtileri arasında; gerçekten dönme hissi, etraftaki cisimlerin dönmesi, boşlukta kendini güvensiz hissetme, yerin ayağın altından kayıyormuş gibi olması, deprem oluyor hissi söylenebilir. Hastanın şikayetleri arasında bulantı, kusma, işitme kaybı, çınlama, tekrarlama olabilir.

VERTİGO YANİ BAŞDÖNMESİ  NEDENLERİNİ KISACA AŞAĞIDAKİ GİBİ SIRALAYABİLİRİZ:

Nörolojik Kökenli Vertigo:

Bu tür baş dönmesi bazı epilepsi (sara hastalığı) türlerinde ender de olsa görülür. Beynin Cerebellum denen kısmının hasarlarında; baş dönmesi görülür. Nörolojik kökenli baş dönmelerinde, baş dönmesine eşlik eden başka semptomlarda vardır.

Meniere Hastalığı:

Tekrarlayan baş dönmesi atakları, kulak çınlaması ve zaman içerisinde tekrarlayan ataklarla yerleşen sağırlık vardır. Tipik bir atakta; ani başlayan birkaç dakika ile saatler arasında süren baş dönmesi ve değişen şiddette kusma bulunur. Kulakta çınlama vardır. Atak sıklığı hastadan hastaya farklılık gösterir.

Pozisyonel Vertigo :

Başın ani pozisyon değiştirmesine, gövde uyum sağlayamaz ve yataktan kalkma; başın çevrilmesi v.b. nedenlerle baş dönmesi atakları ortaya çıkar. Ataklar, genelde bir dakikadan az sürer. İşitme ve çınlama baş dönmesine eşlik etmez. Bazen yaşlılarda bu tür baş dönmesi; birkaç saniye sürer ve yıllarca devam eder.

Vestibüler Nörinit:

Sıklıkla tek bir baş dönmesi atağı ile beliren selim bir tablodur. Bu türde de, çınlama ve sağırlık yoktur. Hastalar, genelde genç-orta yaş erişkinlerdir. Hastaların hemen hemen hepsi, birkaç hafta önce geçirilmiş üst solunum yolu (grip vs..) enfeksiyonu bilgisini verirler. Bu baş dönmesinin nedeni, tam ispatlanmamış olsa da virüs denen bir mikrop türü sorumlu tutulmaktadır. Vertigo atağı ve kusma günler içinde şiddetini azaltarak geçer. Ani hareketle başlayan fenalık hissi ise, haftalarca kalabilir.

Tanı ve Tedavi:

Baş dönmesi ile başvuran hastayı, hekim iyice dinlemeli, detaylı bir muayene ile düşündüğü baş dönmesi türünü, hastaya yaptırdığı tetkiklerle doğrulamalıdır. Gerekli beyin ve sinir testlerinin yanında labratuar test yapılır.SON YILLARDA VHİT TESTİ VE VEMP TESTİ İLE Başdönmesinin kulak kökenlimi yoksa  beyin kökenlimi olduğu tespit edilmekte ve buna göre yapılacak testlere ışık tutmakta ve tedavisi aletler sayesinde yapılmaktadır.

 

Vertigonun çözümü sıkıntının nerede olduğunu bulmakla başlar, tedavi aşaması daha sonra gelir.
DÜNYADA KULLANILAN EN SON TEKNOLOJİ VHİT VE VEMP CİHAZLARI İLE DENGE SİSTEMLERİNDEKİ PATOLOJİLERİN TÜRÜ VE SEBEPLERİ SAPTANMAKTADIR.

Prof. Dr. Serdar Dağ
Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

Etiketler: » » » » »
Share
12770 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ