logo

Yeteneklerimizin Farkına Varmalıyız


A.Haşim Özyurt
ahmet.hasim.ozyurt@gmail.com

Allah’ın lütfü ile serin geçen Ramazan ayında bazı istenmeyen olaylar yaşanmış olsa da genel olarak Ramazan ayının şehrimize huzur ve bereket getirdiğini görebiliriz. İnsanların daha hassas olduğu oruç ibadeti nefsimizi terbiye etme ve Allah’a olan kulluk görevimizi yerine getirmekte mihenk taşlarından biridir. Tabii bu ibadet sadece bedensel olarak değil, ruhsal olarak’da bizleri yormakta ve toplumu ilgilendiren bazı hadiselere karşı daha fevri davranmamıza yol açabilmektedir.

Herkes güzel bir hayat yaşamak istiyor, çocukları iyi bir eğitim alarak büyüsün, topluma karşı görevlerini yerine getirsin ve hayat standartları iyi bir seviyede olsun istiyor. Bunun için ödememiz gereken bir bedel varsa ahlaki ve vicdani sınırları aşmamak şartıyla ödemeye hazırız. Kilis olarak siyasi iradeden beklentimiz istihdamın arttırılması, şehir ekonomisinin canlandırılması ve modern yaşam alanları oluşturulmasıdır. Tabii kimsenin elinde sihirli bir değnek bulunmadığı için bu dedikleriniz talep aşamasında kalıyor ve bu tür istekler hayal olarak kalarak bir türlü istediğimiz aşamaya geçemiyor.

Bir beklenti içerisinde kalarak hayatımızı idame ettirmek için yönümüzü yetkililere dönerek beklememiz bize bir şey kazandırmıyor. Bir gözümüz İŞ-KUR kurumunda, diğer gözümüz gelecek olan sosyal yardımlarda olduğu sürece bir şeyleri değiştiremeyiz. Şuan yazdıklarım bazılarınızı kızdıracak, iş var da çalışmıyor muyuz diyenlerimiz elbette çıkacaktır, haklılar mı? evet haklılar. Fakat bazılarımız belki de farklı duygularla okuyacak ve harekete geçmek için aradığı ilhamı bulacaktır.

İşimiz yok, mevcut şartlarda olma ihtimalide yok. Her zaman söylüyorum, yine söylemek zorunda hissettim kendimi, “Devletin görevi istihdam sağlamak değil, istihdam sağlanacak olan ortamı oluşturmaktır” Kilis için bu ortamın kısa vadede oluşabileceğine inanmak istiyorum ama mevcut durumda inanamıyorum. Çünkü 6 ncı bölgeye alındık ve bir katkısını henüz göremedik, OSB konusunda bir çok yazı yazdım ama orada da işler beklediğimiz gibi yürümüyor. Yani? yanisi şu, kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız.

Bir çoğumuz caddelerde, sokaklarda amaçsız bir şekilde dolaşarak bir arayış içerisinde bulunuyor. Aradığımız şey insani şartlarda çalışabileceğimiz ve geçinmemize yetecek miktarda bir şeyler kazanmak. Kıymetli kardeşlerim, bu aşamada yapmamız gereken tek şey artık bir beklenti içerisinde olmayarak harekete geçmektir. İhtiyacınız olan ne varsa hepsine sahipsiniz. Kişisel becerilerinizin farkına varın ve harekete geçin. Bir çok başarı hikayesinde tespit ettiğim bir husus var. İnsanlar en yüksek verimliliğe en çaresiz oldukları dönemde sahip olurlar. Sahip olduğunuz şeylerin farkına varın ve yeteneklerinizi gösterebileceğiniz alanlar bularak her şeyinizi ortaya koyun. Kilis için tek handikap şudur; sınır ticareti şehrin tamamında düzenli iş disiplini sağlanmasının önüne geçmiştir, haftanın belirli günlerinde sınır ticareti yaparak geri kalan kısımda çalışmadan yaşayabilme alışkanlığını artık yıkmalıyız. Günün her anını değerlendirmeli ve kendimize şu soruyu devamlı sormalıyız. “Ne yapabilirim?” bu soruya cevap bulduğunuz an aradığınız şeye kavuşmuş olacak ve başarı ile aranızda ki engelleri tek tek yıkmaya başlayacaksınız.

Özet olarak diyebilirim ki, bizim kaderimiz Allah’tan başka kimsenin elinde değildir ve Hz. Yusuf’u kuyudan çıkarıp Mısır’a sultan yapan Allah elbet mağdur ve masum insanlarımızı içlerinde bulunduğu dar boğazdan çıkaracaktır.

Kalın sağlıcakla…

A. Haşim Özyurt

hasimozyurt@gmail.com

Share
12479 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Yeteneklerimizin Farkına Varmalıyız” için 1 yorum

 1. ihsan taş : diyor ki:

  Bizim bir yeni hastane projemiz vardı yanlış hatırlamıyorsam…..☺

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülmeye Dahi Hakkımız Yok

  11 Kasım 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kıymetli Kilisliler, son bir kaç yıldır sizlere elimden geldiği kadar serhat şehrimiz ile ilgili şeyler yazma gayreti içerisindeyim. Belki vicdanlarda bir ışık yakar, belki bir işe yarar gayreti ile sürdürdüğüm bu işi 1 ayı aşkın bir süredir yapmamakta/yapamamaktayım. Bunda hem babamın sağlık sorunlarına göstermiş olduğum ilgiden dolayı azalan vaktim, hemde artık bu şehir için söylenmesi gereken şeylerin söylenip yazılması gerekenlerin yazıldığına olan inancım etken olmaktadır. Zihninizi önemli olduğuna inanmadığım şeylerle doldurma endişem ise...
 • Çalışmadan Başaramayız

  08 Ekim 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Çok uzaklara gitmeden yakın tarihte başımıza gelen bir kaç hadiseyi hatırlayalım. 15 Temmuz ihaneti sonrası örgüt liderinin ABD himayesinde olması ve bizim hala ABD'yi müttefik olarak görmemiz, Kuzey Irak'ta yıllardır kurulmaması için büyük çabalar gösterip ağır bedeller ödediğimiz bir Kürt devletinin tanımıyor olsak ta  kurulması, Suriye'de çoğu kararı tek başımıza alamayarak Afrin başta olmak üzere bir çok bölgeye darbe vuramamış olmamız ve an itibariyle ABD'nin Türk devletine 3 ncü sınıf devlet muamelesi yaparak vizeler ile ilgili tarihi bir...
 • Mağrur ve Mağdur Kilis

  07 Ekim 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Aziz ve Muhterem Kilisliler; şehrimizin hali hazırda en büyük sorunu bildiğiniz gibi işsizliktir. Her gün sosyal medya hesaplarımıza gelen onlarca mesaj bize gösteriyor ki, halkımızın büyük bir çoğunluğu ivedi olarak iş aramakta ve bir çok yuva bu sorun yüzünden temelinden sarsılmaktadır. Şimdiye kadar bu sorunu çözmeye yönelik atılan adımlar günü kurtarmanın ilerisine gidememiş, Kilis'in mağdur fakat mağrur insanları bu sorunla çaresiz bir şekilde baş başa kalmıştır. Maalesef üzülerek görmekteyiz ki, şehrimizin istihdam sıkıntısını çözmek için...
 • En Gürültülü Şehir Ödülü Alabiliriz

  26 Eylül 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kıymetli Kilisliler; Sokak düğünleri, düğün konvoyları, sıkılan silahlar ve motorunun egzozu ile oynayarak yüksek ses çıkmasını sağlayan ruh hastaları yüzünden işitme sağlığımız ve huzurumuz tehlike altında. Neredeyse İnönü stadyumunda çarşı grubunun çıkardığı desibelde bir gürültü kirliliğine maruz kaldığımız bir yaz mevsimini yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Sırf bu gürültüye maruz kalmamak için mis gibi Kilis havasından mahrum kalıp aman pencereler kapalı olsun diye evine klima taktıran Kilisliler var. Yıllardır alışkanlık haline geldi, ya...