logo

Yeteneklerimizin Farkına Varmalıyız


A.Haşim Özyurt
ahmet.hasim.ozyurt@gmail.com

Allah’ın lütfü ile serin geçen Ramazan ayında bazı istenmeyen olaylar yaşanmış olsa da genel olarak Ramazan ayının şehrimize huzur ve bereket getirdiğini görebiliriz. İnsanların daha hassas olduğu oruç ibadeti nefsimizi terbiye etme ve Allah’a olan kulluk görevimizi yerine getirmekte mihenk taşlarından biridir. Tabii bu ibadet sadece bedensel olarak değil, ruhsal olarak’da bizleri yormakta ve toplumu ilgilendiren bazı hadiselere karşı daha fevri davranmamıza yol açabilmektedir.

Herkes güzel bir hayat yaşamak istiyor, çocukları iyi bir eğitim alarak büyüsün, topluma karşı görevlerini yerine getirsin ve hayat standartları iyi bir seviyede olsun istiyor. Bunun için ödememiz gereken bir bedel varsa ahlaki ve vicdani sınırları aşmamak şartıyla ödemeye hazırız. Kilis olarak siyasi iradeden beklentimiz istihdamın arttırılması, şehir ekonomisinin canlandırılması ve modern yaşam alanları oluşturulmasıdır. Tabii kimsenin elinde sihirli bir değnek bulunmadığı için bu dedikleriniz talep aşamasında kalıyor ve bu tür istekler hayal olarak kalarak bir türlü istediğimiz aşamaya geçemiyor.

Bir beklenti içerisinde kalarak hayatımızı idame ettirmek için yönümüzü yetkililere dönerek beklememiz bize bir şey kazandırmıyor. Bir gözümüz İŞ-KUR kurumunda, diğer gözümüz gelecek olan sosyal yardımlarda olduğu sürece bir şeyleri değiştiremeyiz. Şuan yazdıklarım bazılarınızı kızdıracak, iş var da çalışmıyor muyuz diyenlerimiz elbette çıkacaktır, haklılar mı? evet haklılar. Fakat bazılarımız belki de farklı duygularla okuyacak ve harekete geçmek için aradığı ilhamı bulacaktır.

İşimiz yok, mevcut şartlarda olma ihtimalide yok. Her zaman söylüyorum, yine söylemek zorunda hissettim kendimi, “Devletin görevi istihdam sağlamak değil, istihdam sağlanacak olan ortamı oluşturmaktır” Kilis için bu ortamın kısa vadede oluşabileceğine inanmak istiyorum ama mevcut durumda inanamıyorum. Çünkü 6 ncı bölgeye alındık ve bir katkısını henüz göremedik, OSB konusunda bir çok yazı yazdım ama orada da işler beklediğimiz gibi yürümüyor. Yani? yanisi şu, kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız.

Bir çoğumuz caddelerde, sokaklarda amaçsız bir şekilde dolaşarak bir arayış içerisinde bulunuyor. Aradığımız şey insani şartlarda çalışabileceğimiz ve geçinmemize yetecek miktarda bir şeyler kazanmak. Kıymetli kardeşlerim, bu aşamada yapmamız gereken tek şey artık bir beklenti içerisinde olmayarak harekete geçmektir. İhtiyacınız olan ne varsa hepsine sahipsiniz. Kişisel becerilerinizin farkına varın ve harekete geçin. Bir çok başarı hikayesinde tespit ettiğim bir husus var. İnsanlar en yüksek verimliliğe en çaresiz oldukları dönemde sahip olurlar. Sahip olduğunuz şeylerin farkına varın ve yeteneklerinizi gösterebileceğiniz alanlar bularak her şeyinizi ortaya koyun. Kilis için tek handikap şudur; sınır ticareti şehrin tamamında düzenli iş disiplini sağlanmasının önüne geçmiştir, haftanın belirli günlerinde sınır ticareti yaparak geri kalan kısımda çalışmadan yaşayabilme alışkanlığını artık yıkmalıyız. Günün her anını değerlendirmeli ve kendimize şu soruyu devamlı sormalıyız. “Ne yapabilirim?” bu soruya cevap bulduğunuz an aradığınız şeye kavuşmuş olacak ve başarı ile aranızda ki engelleri tek tek yıkmaya başlayacaksınız.

Özet olarak diyebilirim ki, bizim kaderimiz Allah’tan başka kimsenin elinde değildir ve Hz. Yusuf’u kuyudan çıkarıp Mısır’a sultan yapan Allah elbet mağdur ve masum insanlarımızı içlerinde bulunduğu dar boğazdan çıkaracaktır.

Kalın sağlıcakla…

A. Haşim Özyurt

hasimozyurt@gmail.com

Share
12183 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tarım ve Hayvancılık Konusu

  19 Haziran 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Bildiğiniz gibi Kilis'in etrafı tamamen tarım arazileri ile çevrili. Her ne kadar zeytin ağaçlarını sökerek yerine bina dikme alışkanlığımız olsa da tarım için elverişli verimli topraklara sahibiz. Türkiye genelinde olduğu gibi çiftçilik konusunda başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Tarım her ne kadar hakim olduğum bir konu olmasa da, konu ile ilgili bir kıyaslama yapmaya tahmin edebileceğiniz gibi Hollanda ile başlayacak ve neyi yanlış yapıyoruz sorusuna cevap bulmaya çalışacağım. 42 Bin kilometre kare toprağı olan Hollanda artık tarım yapaca...
 • Hasan Mısırlıgil’den İftar Yemeği

  18 Haziran 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Cumartesi akşamı tüm Kilis halkının davet edilerek geniş bir katılımla düzenlenen Şeyh Muhammed Bedevi türbesinde bir iftar yemeği düzenleyen MHP il başkanı Hasan Mısırlıgil; Ramazan ayı birlik ve beraberlik duygularımızı pekiştiren mukaddes bir aydır. Kilis, sahabe maneviyatı ile ramazan ayını ayrı bir huzurla yaşamaktadır. Düzenlemiş olduğumuz iftar yemeğine katılan tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ediyor, yaklaşan Kadir gecenizi şimdiden tebrik ediyorum, dedi.  ...
 • Yeteneklerimizin Farkına Varmalıyız

  17 Haziran 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Allah'ın lütfü ile serin geçen Ramazan ayında bazı istenmeyen olaylar yaşanmış olsa da genel olarak Ramazan ayının şehrimize huzur ve bereket getirdiğini görebiliriz. İnsanların daha hassas olduğu oruç ibadeti nefsimizi terbiye etme ve Allah'a olan kulluk görevimizi yerine getirmekte mihenk taşlarından biridir. Tabii bu ibadet sadece bedensel olarak değil, ruhsal olarak'da bizleri yormakta ve toplumu ilgilendiren bazı hadiselere karşı daha fevri davranmamıza yol açabilmektedir. Herkes güzel bir hayat yaşamak istiyor, çocukları iyi bir eğitim...
 • YÜRÜ SAYIN KILIÇDAROĞLU YÜRÜ

  16 Haziran 2017 Nejat Taşkın

  İçinde bulunduğumuz şartlar ne olursa olsun ne olursa olsun bir ülkenin medeni seviyelere yükselebilmesi için adalet mülkün temelidir ifadesini her zaman kullanmak mecburiyetindeyiz. Ben yaşım gereği hemen hemen bütün hükümetleri görmüş biri olarak onların devrşimlerini yaşamış onların adalet mekanizmasını zaman zaman okumuş ver görmüşümdür. Yıllar önce kilitse kadınlar gardiyanı olarak Atamızın çıkardığı kanunlarla rahmetli anam Türkiyede ilk kadınlar gardiyanı olarak o ufak tefek alfabe çı9karması ile göreve başlamış ve kadın hükümlüler...