logo

Yeteneklerimizin Farkına Varmalıyız


A.Haşim Özyurt
ahmet.hasim.ozyurt@gmail.com

Allah’ın lütfü ile serin geçen Ramazan ayında bazı istenmeyen olaylar yaşanmış olsa da genel olarak Ramazan ayının şehrimize huzur ve bereket getirdiğini görebiliriz. İnsanların daha hassas olduğu oruç ibadeti nefsimizi terbiye etme ve Allah’a olan kulluk görevimizi yerine getirmekte mihenk taşlarından biridir. Tabii bu ibadet sadece bedensel olarak değil, ruhsal olarak’da bizleri yormakta ve toplumu ilgilendiren bazı hadiselere karşı daha fevri davranmamıza yol açabilmektedir.

Herkes güzel bir hayat yaşamak istiyor, çocukları iyi bir eğitim alarak büyüsün, topluma karşı görevlerini yerine getirsin ve hayat standartları iyi bir seviyede olsun istiyor. Bunun için ödememiz gereken bir bedel varsa ahlaki ve vicdani sınırları aşmamak şartıyla ödemeye hazırız. Kilis olarak siyasi iradeden beklentimiz istihdamın arttırılması, şehir ekonomisinin canlandırılması ve modern yaşam alanları oluşturulmasıdır. Tabii kimsenin elinde sihirli bir değnek bulunmadığı için bu dedikleriniz talep aşamasında kalıyor ve bu tür istekler hayal olarak kalarak bir türlü istediğimiz aşamaya geçemiyor.

Bir beklenti içerisinde kalarak hayatımızı idame ettirmek için yönümüzü yetkililere dönerek beklememiz bize bir şey kazandırmıyor. Bir gözümüz İŞ-KUR kurumunda, diğer gözümüz gelecek olan sosyal yardımlarda olduğu sürece bir şeyleri değiştiremeyiz. Şuan yazdıklarım bazılarınızı kızdıracak, iş var da çalışmıyor muyuz diyenlerimiz elbette çıkacaktır, haklılar mı? evet haklılar. Fakat bazılarımız belki de farklı duygularla okuyacak ve harekete geçmek için aradığı ilhamı bulacaktır.

İşimiz yok, mevcut şartlarda olma ihtimalide yok. Her zaman söylüyorum, yine söylemek zorunda hissettim kendimi, “Devletin görevi istihdam sağlamak değil, istihdam sağlanacak olan ortamı oluşturmaktır” Kilis için bu ortamın kısa vadede oluşabileceğine inanmak istiyorum ama mevcut durumda inanamıyorum. Çünkü 6 ncı bölgeye alındık ve bir katkısını henüz göremedik, OSB konusunda bir çok yazı yazdım ama orada da işler beklediğimiz gibi yürümüyor. Yani? yanisi şu, kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız.

Bir çoğumuz caddelerde, sokaklarda amaçsız bir şekilde dolaşarak bir arayış içerisinde bulunuyor. Aradığımız şey insani şartlarda çalışabileceğimiz ve geçinmemize yetecek miktarda bir şeyler kazanmak. Kıymetli kardeşlerim, bu aşamada yapmamız gereken tek şey artık bir beklenti içerisinde olmayarak harekete geçmektir. İhtiyacınız olan ne varsa hepsine sahipsiniz. Kişisel becerilerinizin farkına varın ve harekete geçin. Bir çok başarı hikayesinde tespit ettiğim bir husus var. İnsanlar en yüksek verimliliğe en çaresiz oldukları dönemde sahip olurlar. Sahip olduğunuz şeylerin farkına varın ve yeteneklerinizi gösterebileceğiniz alanlar bularak her şeyinizi ortaya koyun. Kilis için tek handikap şudur; sınır ticareti şehrin tamamında düzenli iş disiplini sağlanmasının önüne geçmiştir, haftanın belirli günlerinde sınır ticareti yaparak geri kalan kısımda çalışmadan yaşayabilme alışkanlığını artık yıkmalıyız. Günün her anını değerlendirmeli ve kendimize şu soruyu devamlı sormalıyız. “Ne yapabilirim?” bu soruya cevap bulduğunuz an aradığınız şeye kavuşmuş olacak ve başarı ile aranızda ki engelleri tek tek yıkmaya başlayacaksınız.

Özet olarak diyebilirim ki, bizim kaderimiz Allah’tan başka kimsenin elinde değildir ve Hz. Yusuf’u kuyudan çıkarıp Mısır’a sultan yapan Allah elbet mağdur ve masum insanlarımızı içlerinde bulunduğu dar boğazdan çıkaracaktır.

Kalın sağlıcakla…

A. Haşim Özyurt

hasimozyurt@gmail.com

Share
12271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Yeteneklerimizin Farkına Varmalıyız” için 1 yorum

 1. ihsan taş : diyor ki:

  Bizim bir yeni hastane projemiz vardı yanlış hatırlamıyorsam…..☺

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni Hastane Projesi İptal Olur mu?

  16 Ağustos 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Suriye'de başlayan iş savaş sonrası dünyanın en huzurlu kentlerinden biri olan şehrimizde kaos hakim olmuş, şehir nüfusu bir anda iki katına çıkmıştır. Kendi nüfusundan fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan serhat şehrimizde bir çok kurum bu yükü kaldıramamıştır. Bu kurumların ilk sırasında Kilis devlet hastanesi gelmektedir. Bir yandan yerel halk, diğer yandan mülteci akını, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat operasyonunu sürdüren kahramanları ve TSK destekli ÖSO birlikleri derken hastanede tüm sistem çökmüştür. Bu faktörlerden önce Kilis ha...
 • Aykırı Bir Adam Hasan Kara

  12 Ağustos 2017 Adem Canözer, Haberler, Kilis Haberleri

  Uzun zamandır yazmıyordum. Ancak geçtiğimiz gün Haşim Özyurt beni aradı ve akşam Başkan Hasan Kara ile programımız var izle dedi. İstanbul’da yaşıyorsanız ve yoğun bir iş temposuyla çalışıyorsanız eve erken gitmeniz biraz zor oluyor. Ben saat 10’da eve girdim ve programın ikinci bölümünden itibaren izlemeye başladım. Abdullah Alpdağ’ın sorduğu sorulara başkan o kadar net cevaplar verdiki oturduğum yerden kıpırdamadan programı izlemeye devam ettim. Ben bu yazıda Programdaki Hasan Kara’yı değil de uzun zamandır yazmak istediğim kendi gördüğüm H...
 • Bir Hayalin Peşinden…

  12 Ağustos 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Kilis Haberleri

  Kıymetli Kilisliler; Cuma akşamı Tv 79 kanalında ekranlarınıza gelen "Kilis Gündemi" programına Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara beyefendi konuk olarak katıldı. Abdullah Alpdağ'ın moderatörlüğünü yaptığı programa Kilis Belediyesinin çalışmalarını yakından takip eden biri olarak bende katıldım. Malumunuz bilgi kirliliği konusunda çok başarılı olduğumuz için yetkililer net bir açıklama yapmadığı sürece söylentilere itibar ediyoruz. Bu bilgi kirliliğinin sona ermesine yönelik atılacak en mantıklı adım Kilis'in kanalında ekran karşısına geçere...
 • Kilis Vakfı Erkek Öğrenci Yurdu

  09 Ağustos 2017 Ahmet Haşim Özyurt, Köşe Yazarları

  Kilis Vakfı Başkanı sayın Yaşar Aktürk'ün öncülüğünde yıllardır Kilisli ailelerin çocuklarını kendi çocukları gibi himaye ederek iyi bir eğitim görmeleri için her türlü imkanı verip, hiç bir karşılık beklemeyen bir yurdumuz var. İstanbul'da faaliyet gösteren erkek öğrenci yurdunda şimdiye kadar yüzlerce Kilisli ailenin evladı eğitim hayatlarını tamamladılar. Bunların arasında milletvekili seçilende var, doktor, avukat olanda var. Yurdun öğrenci kabul ederken aradığı tek bir özellik var "ihtiyaç sahibi bir Kilisli öğrenci olmak" sadece bu vas...